Przestrzeń i czas Tolkiena – konferencja Niemieckiego Towarzystwa Tolkienowskiego

Deutsche Tolkien Gesellschaft zaprasza na seminarium Tolkienowskie, które odbędzie się od 28 do 30 października na Uniwersytet Friedricha Schillera w Jenie oraz w Internecie. Tematem konferencji jest „Przestrzeń i czas w dziełach Tolkiena”.

Jak zauważają organizatorzy, przestrzeń i czas odgrywały istotną rolę w twórczości Tolkiena. Profesor dokładał staranności, by pod tym względem jego opowieści były spójne, aż do stopnia bazowania kalendarza na rzeczywistych obserwacjach astronomicznych. Dlatego celem konferencji jest zebranie specjalistów z różnych dziedzin, by spojrzeć na te dwa aspekty Śródziemia pod rozmaitymi kątami. Wśród wykładów znajdują się takie jak „Chronotyp Tolkiena”, „Antropomorfizm arboralny i czasowość drzew: podejście ekokrytyczne”, „Pogoda Śródziemia” czy „Powrót do przyszłości? Rozplątywanie elfickiego odniesienia do czasu i przestrzeni”.

Seminarium odbędzie się w trybie hybrydowym: nastawione będzie przede wszystkim na obecność na miejscu, jednak będzie możliwość uczestniczenia online. Językiem konferencji będą angielski i niemiecki. Wstęp na wydarzenie dla gości i słuchaczy jest darmowy. Dokładny program nie został jeszcze opublikowany.

Będzie to 18 seminarium organizowane przez Deutsche Tolkien Gesellschaft. Organizowane jest wspólnie z wydawnictwem Walking Tree Publishers.

Organizator, Deutsche Tolkien Gesellschaft (Niemieckie Towarzystwo Tolkienowskie) to charytatywna organizacja non-profit, zrzeszająca ponad 900 członków z Niemiec i nie tylko. Wśród organizowanych przez nich wydarzeń m.in. Tolkien Tage, odwiedzany przez kilka tysięcy miłośników fantastyki osób każdego roku oraz Tolkien Thing, bardziej kameralna impreza, będąca też walnym zebraniem towarzystwa. Wydają biuletyny „Flammifer von Westernis” oraz „Hither Shore”.

Źródło: https://www.iaa.uni-jena.de/dtgseminar2022

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.