Middle-earth Enterprises sprzedne wraz z prawami do dzieł Tolkiena

Embracer Group wykupiło Middle-earth Enterprises, oddział The Saul Zeantz Company, oraz prawa do „Władcy Pierścieni” oraz „Hobbita”, a także innych dzieł autoryzowanych przez Tolkien Estate i Harper Collins. Decyzję ogłoszono wczoraj, nie podano kwoty.

Nabywcą, w imieniu Embracer Group, była spółka Embracer Freemode Iconic Holding. Middle-earth Enterprises posiada prawa do realizowania twórczości Tolkiena w postaci filmów, gier wideo, gier planszowych, gadżetów, parków rozrywki czy spektakli scenicznych. Firma ma dalej działać niezależnie z obecnym zarządem, współpracując jednak z blisko z Embracer Freemode.

Dodatkowo, wszystkie udzielone przed przekazaniem praw licencje pozostają w mocy, zatem gry „The Lord of the Rings: Gollum” czy „The Lord of the Rings: Return to Moria” dalej mogą powstać bez konieczności zawierania nowych umów. Osobną pulę stanowią produkcje powstałe na podstawie licencji posiadanej przez New Line Cinema, jak „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” Amazonu, czy serial „The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim„. Wszystkie nowe produkcje oparte na „Władcy Pierścieni” czy „Hobbicie”, a także na pewnych niewymienionych w umowie dziełach, autoryzowanych przez Tolkien Estate i Harper Collins, będą wymagały zgody Embracer Group.

Embracer Group to szwedzka firma z branży gier wideo i mediów, założona w 2011 roku jako Nordic Games Licensing. Wśród spółek wchodzących w skład grupy jest m.in. Asmodee, właściciel Fantasy Flight Games, znanego ze swoich tolkienowskich gier planszowych, jak „Władca Pierścieni: LCG” czy „Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie”. Z firm mających mniej związków ze Śródziemiem, częścią Embracer Group są także THQ Nordic, Gearbox Entertainment czy Dark Horse Media.

J.R.R. Tolkien sprzedał firmie United Artists prawa do ekranizacji filmowych, adaptacji scenicznych, parków rozrywki, gier oraz różnorakich towarów związanych z „Hobbitem” i „Władcą Pierścieni” w 1968 roku, która z kolei w 1976 roku odsprzedała je Saulowi Zaentzowi. Od tamtego czasu to ta firma, początkowo jako Tolkien Enterprises, a od 2010 roku jako Middle-earth Enterprises, udzielała licencji na tworzenie filmów na podstawie „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”. To na podstawie tej licencji powstawały filmy Rankina/Bassa, Bakshiego czy Petera Jacksona. W lutym tego roku Variety informowało o chęci sprzedaży praw przez The Saul Zeantz Company.

Źródło: https://embracer.com/release/embracer-group-enters-into-agreement-to-acquire-ip-rights-to-the-lord-of-the-rings-and-the-hobbit-literary-works-by-j-r-r-tolkien/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.