Historia i Natura Śródziemia po Polsku

Wczoraj wydawnictwo Zysk i S-ka zapowiedziało, że wyda serię „Historia Śródziemia” oraz książkę „Natura Śródziemia” autorstwa J.R.R. Tolkiena. Pierwszy tom „Historii…” ukaże się 26 września, zaś „Natura…” 27 października tego roku.

Za tłumaczenie książek odpowiada zespół tłumaczy z bogatym doświadczeniem w dziedzinie tolkienistyki. Są to: Cezary Frąc (Historia Śródziemia: tomy 1, 6, 7, 8), Agnieszka Sylwanowicz (Historia Śródziemia: tomy 2, 3, 4, 12), Ryszard Derdziński (Historia Śródziemia: tomy 5, 9, Natura Śródziemia) oraz Paulina Braiter (Historia Śródziemia: tomy 10, 11). Wiersze przetłumaczy Katarzyna Staniewska.

Plany wydawnicze ogłoszono podczas specjalnego wydarzenia organizowanego przez Zysk i S-ka oraz Empik, w którym wzięli udział Agnieszka Sylwanowicz, Cezary Frąc, Paulina Braiter, Ryszard Derdziński, Jerzy Rzymowski, Marek Gumkowski, a także zdalnie John Garth i Carl F. Hostetter.

„Historia Śródziemia” (The History of Middle-earth) to dwunastotomowy cykl, będący zbiorem tekstów J.R.R. Tolkiena, zredagowanych i zanalizowanych przez Christophera Tolkien. Szczegółowo opisuje różne koncepcje Tolkiena na temat tworzonych przez niego świata i opowieści, zmieniające się na przestrzeni lat, w tym takie, które zostały przez Profesora całkowicie porzucone. Pierwszy tom, „The Book of Lost Tales” ukazał się w 1983 roku, zaś ostatni, „The People of Middle-Earth” w 1996 roku.

Po polsku ukazały się dwa pierwsze tomy, jako „Księga zaginionych opowieści” i „Ostatnie legendy Śródziemia” (Atlantis, 1995 i 1996) oraz jako trzytomowa „Księga zaginionych opowieści” (Amber, 1998). Cykl uznawany jest powszechnie za bardzo trudny do przetłumaczenia i wydania, ze względu na wymagania stawiane wydawnictwu. Stąd można znaleźć fanowskie inicjatywy tłumaczenia poszczególnych tomów.

Znacznie nowsza „Natura Śródziemia” (The Nature of Middle-Earth) jest zbiorem tekstów Profesora poruszających rozmaite tematy dotyczącej szeroko pojętej natury, od przyrody po filozofię. Uzupełnia wiedzę o Śródziemiu oraz pokazuje z jaką dokładnością autor podchodził do dzieła. Ukazała się w 2021 roku, pod redakcją Carla F. Hostettera.

Źródło: https://www.facebook.com/zyskiska/videos/1043714696538746

2 uwagi do wpisu “Historia i Natura Śródziemia po Polsku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.