Upadek Númenoru – nowa książka J.R.R. Tolkiena

Wydawnictwo HarperCollins zapowiedziało nową książkę J.R.R. Tolkiena, zatytułowaną „The Fall of Númenor”. Ukaże się pod redakcją Briana Sibleya, z ilustracjami Alana Lee. Data premiery to 10 listopada 2022.

Książka ma być zbiorem teksów Tolkiena o Drugiej Erze Śródziemia, czasie między wygnaniem Morgotha a pokonaniem Saurona w bitwie na polach Dagorladu 3441 lat później. Zostaną przedstawione historie od założenia królestwa Númenoru przez stworzenia pierścieni władzy, zatopienia Númenoru w wyniku złamania zakazu danego przez Valarów, aż po bitwę Ostatniego Sojuszu. Dzięki pracy Christophera Tolkiena opowieści są już znane czytelnikom z „Silmarillionu” czy „The History of Middle-Earth”, teraz ukażą się wszystkie w jednym tomie, wzbogacone o komentarze Briana Sibleya.

Książka zilustrowana będzie przez Alana Lee, jednego z czołowych tolkienowskich ilustratorów. Użyte będzie 11 kolorowymi pracami oraz licznymi szkicami. Jedna z nowych grafik opisywana jest jako „jego najlepsza praca dotychczas”.

Anglojęzyczną premierę książki zaplanowano na 10 listopada. Dostępne będzie kolekcjonerskie wydanie deluxe. W zapowiedzi zwracana jest uwaga na to, że 2 września ukaże się serial Amazonu, również dotyczący Drugiej Ery. Są też plany na późniejsze wydania w innych językach, nie podano jednak szczegółów.

Brian Sibley to angielskiego autor, nadawca i scenarzysta. Znany jest jako autor scenariusza słuchowiska „Władca Pierścieni” dla BBC z 1981 roku, kilku edycji Map Śródziemia, a także przewodników po filmach „Władca Pierścieni” i „Hobbit” Petera Jacksona. W tym roku przyznano mu Tolkien Society Award za szczególny wkład w rozwój tolkienistyki.

Źródło: https://www.tolkiensociety.org/2022/06/new-tolkien-book-the-fall-of-numenor-to-be-published/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.