Zbiórka na Odnowę „Kamienia czterech ćwiartek”

Trwa zbiórka funduszy na renowację słupa granicznego „The Four Shire Stone”, zwanego „kamieniem Tolkiena”, mieszczącego się w angielskim Moreton-in-Marsh. Akcję zainicjowali okoliczni mieszkańcy. Potrzebne jest 20 000 funtów.

„The Four Shire Stone” to wysoka na 15 stóp kolumna, od XVIII wieku wyznaczająca historyczny punkt styku czterech hrabstw: Gloucestershire, Warwickshire, Oxfordshire i Worcestershire, jednak od 1931 roku, kiedy zmieniono granice Worcestershire, stykają się tam tylko trzy hrabstwa. Przez wieki o kamień nie dbano, był też obiektem wandalizmów, a nawet uderzenia przez ciężarówkę w 1955 roku. Dlatego lokali działacze, w porozumieniu z władzami trzech hrabstw, rozpoczęli zbiórkę na portalu Just Giving. W chwili pisania wiadomości zebrano ponad 11 z 20 tysięcy funtów.

Słup uważany jest za bezpośrednią inspirację dla Tolkiena do stworzenia Kamienia Trzech Ćwiatek, kamienia mieszczącego się w centrum Shire, oddzielającego od siebie Ćwiartkę Zachodnią, Ćwiartkę Wschodnią oraz Ćwiartkę Południową. Brakuje bezpośrednich źródeł potwierdzających tę tezę, jednak wiadomo, że Profesor mijał często okolicę, gdy odwiedzał brata Hilarego, wątpliwe więc, że o nim nie słyszał. Brakuje również innych obiektów tego typu, które Tolkien mógł znać.

Źródło: https://www.fourshirestone.org.uk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.