Tolkienowska symfonia Johana de Meij wybrzmi Szczecinie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagra koncert pod batutą Johana de Meij, podczas którego wybrzmi „Symfonia nr 1: Władca Pierścieni”. Wydarzenie odbędzie się 3 czerwca.

John de Meij to holenderski dyrygent i kompozytor. W świecie tolkienowskim zasłynął skomponowaną między 1984 a 1987 rokiem symfonią „Władca Pierścieni”, która swoje premierowe wykonanie miała 15 marca 1988 roku w Brukseli. Dzieło zostało nagrodzone nagrodą Sudler Composition Prize, a wykonywały ją m.in. London Symphony Orchestra, The North Netherlands Orchestra, Nagoya Philharmonic Orchestra i Amsterdam Wind Orchestra.

W trakcie koncertu, który odbędzie się 3 czerwca, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wykona trzy utwory kompozytora: „The Painted Bird”, „T-Bone Concerto” na puzon i orkiestrę oraz właśnie „Symphony #1: The Lord of the Rings”. Dodatkowo, na puzonie zagra Jörgen van Rijen.

Symfonia składa się z pięciu części, ilustrujących ważne dla opowieści Tolkiena postaci i wydarzenia. Są to: Gandalf (Czarodziej), Lothlórien (Elfi Las), Gollum (Sméagol), Podróż w ciemności (podzielona na Kopalnie Morii oraz Most Khazad Dûm) oraz Hobbici.

To nie jedyne tolkienowskie dzieło kompozytora. W 2018 roku, po zbiórce na portalu GoFundMe, organizatorzy konferencji tolkienowskiej na Valpariso University zamówili nową symfonię, zatytułowaną „Symphony #5: Return to Middle-Earth„.

Źródło: https://filharmonia.szczecin.pl/events/1724-Wladca_pierscieni_na_motywach_Tolkiena

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.