List Tolkiena przywołany podczas liturgii Wielkiego Piątku w Rzymie

W kazaniu, które wygłosił kardynał Raniero Cantalamessa OFMCap w ramach obchodów tegorocznego Wielkiego Piątku w bazylice św. Piotra na Watykanie, pojawiły się fragmenty listu J.R.R. Tolkiena do jego syna Michaela.

Punktem wyjścia w kazaniu była rozmowa Jezusa Chrystusa z Piłatem z Ewangelii wg. św. Jana. Przez padające tam pytanie „Cóż to jest prawda?”, kardynał przeszedł do internetowych dyskusji, a z nich do wątpliwości odnośnie samego istnienia takiej osoby jak Jezus. Tu przywołany został list J.R.R. Tolkiena, napisany 1 listopada 1963 roku, do syna Michaela (list nr 250), w którym autor pisze, że trzeba niesamowitej chęci, by nie wierzyć w istnienie Chrystusa bądź wypowiedziane przez niego słowa. Kardynał wrócił do listu również pod koniec kazania, cytując fragment, w którym Tolkien stwierdza, że jest czuły na skandale w Kościele i wiele wycierpiał przez leniwych, głupich i złych duchownych, oraz że pozostaje płacz nad ofiarą złożoną przez Chrystusa.

Oprócz Tolkiena, w kazaniu przywołane zostały słowa Sørena Kierkegaarda, duńskiego filozofa, prekursora egzystencjalizmu.

Raniero Cantalamessa jest Kaznodzieją Domu Papieskiego od 1980 roku, wybrał go na to stanowisko Jan Paweł II, a wybór podtrzymali zarówno Benedykt XVI jak i Franciszek. Rola ta wiąże się z wygłaszaniem cotygodniowego kazania dla papieża, kardynałów i biskupów podczas adwentu i Wielkiego Postu.

Źródło: https://aleteia.org/2022/04/15/popes-preacher-calls-on-tolkien-to-speak-of-truth-made-flesh/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.