Teleskop Hubble’a odnalazł Earendela

Zespół naukowców z NASA poinformował 30 marca o wykryciu przez Teleskop Hubble’a najbardziej odległej od Ziemi Gwiazdy, którą nazwano Earendel.

WHL0137-LS, bo taka jest oficjalna nazwa gwiazdy, mieści się w gwiazdozbiorze Wieloryba. Jej odległość od Ziemi to obecnie 28 miliardów lat świetlnych, zaś jej światło podróżowało przez 13 miliardów lat by do nas dotrzeć (różnica spowodowana jest rozszerzaniem się Wszechświata). Poprzedni rekord, z 2018 roku, wynosił 14 miliardów lat i należało do MACS J1149. Earendela został odkryty przez zespół prowadzony przez Briana Welcha z Johns Hopkins University w Baltimore.

Choć nazwa Earendel nie pochodzi bezpośrednio z twórczości Tolkiena, ma to samo źródło co Ëarendil Żeglarz. Obie pochodzą od staroangielskiego słowa, oznaczającego „gwiazdę poranną”. Jego użycie przez Cynewulfa w poemacie „Chrystus” stało się dla Tolkiena źródłem poematu „Éalá Éarendel Engla Beorhtast”, który z kolei możemy traktować jako pierwszy utwór o Śródziemiu. Jednocześnie Michelle Thaller z NASA potwierdza, że nazwa faktycznie została wybrana ze względu na Tolkiena.

Warto dodać, że na początku kwietnia tego roku w angielskim Gedling odsłonięto tablicę mającą upamiętnić stworzenie wspomnianego poematu przez Tolkiena w 1914 roku.

Źródło: https://www.space.com/hubble-most-distant-star-tolkien-name-earendil

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.