Goniec Rohański zmuszony zmienić nazwę [żart primaaprilisowy]

W wyniku zakończonego 31 marca procesu sądowego o złamanie praw autorskich, serwis Goniec Rohański zmuszony jest zmienić nazwę. Od dziś funkcjonować będzie jako „Goniec `ski”. Stroną roszczącą prawa do słowa „Rohan” są spadkobiercy znanego autora książek.

Stroną pozywającą byli spadkobiercy Mistrza godzinek Rohan, którzy zgłosili zastrzeżenia odnośnie użycia słowa „Rohan”. Podniesiona przez nich argumentacja opierała się na spostrzeżeniu, że tolkienowski serwis informacyjny działa w branży aktualności, zatem do rzetelnego funkcjonowania osadzony musi być w konkretnym kontekście czasowym, gdyż bez koncepcji czasu niemożliwe jest ocenienie co jest aktualne. Już sam kanon dziennikarski, operujący regułą 5W: who, what, when, where, why uznaje czas za podstawową składową rzetelnej informacji. Tym samym działalność prowadzona przez Gońca Rohańskiego jest mocno zbliżona do sztuki uprawianej przez Mistrza Rohan, gdyż jego największe dzieło, kodeks zwany „Godzinkami Rohan” (Grandes Heures de Rohan), też z natury rzeczy jest bytem osadzonym w czasie, o czym świadczy użycie w nazwie jednej z głównych jednostek czasu stworzonych przez kulturę europejską: godziny. Tym samym, zwrócono uwagę na duże ryzyko, że osoba pragnąca zagłębić się w lekturę Godzinek Rohan trafi przypadkiem na stronę Gońca Rohańskiego i nieświadoma popełnionego błędu, użyje zawartych na stronie informacji w roli modlitwy paraliturgicznej, co może nieść za sobą poważne konsekwencje natury teologicznej. Francuski Sąd Praw Autorskich (Tribunal Du Droit d’Auteur), który rozstrzygał sprawę, przyznał rację stronie pozywającej, nakazując natychmiast usunąć z nazwy element problematyczny.

Na drodze negocjacji, Gońcowi udało się zachować w nazwie kreseczkę znad litery „ń”, gdyż oryginalna francuska nazwa „Rohan” jej nie zawierała. Ze względu na politykę mediów społecznościowych odnośnie zmian nazw i procedur weryfikacyjnych z tym związanych, Goniec ma tydzień na wdrożenie wymaganych prawem zmian w tych serwisach.

Mistrz Godzinek Rohan, zwany Mistrzem Rohan (Maître de Rohan), był anonimowym malarzem działającym w pierwszej połowie XV wieku na terenie dzisiejszej Francji, zajmującym się iluminacją rękopisów. Zostawił po sobie około 40 kodeksów, reprezentujących styl gotyku międzynarodowego. Swoje największe dzieło wykonał na zlecenie Jolanty Aragońskiej, chcącej za jego pomocą uczcić zaślubiny Karola d’Anjou i Alainy IX de Rohan. Godzinki zawierają modlitwy i litanie w języku łacińskim, zdobione są jedenastoma całostronicowymi ilustracjami, pięćdziesięcioma czterema pół-stronicowymi oraz ponad dwusetką miniatur. Poza Godzinkami Rohan, mistrz pracował też nad Godzinkami Rene d’Anjou oraz Godzinkami Izabeli Stuart.

To prawdopodobnie nie koniec zmian, gdyż Wszechjapońska Federacja Yōkai (Zen Nippon Yōkai Renmei) zgłosiła roszczenia do elementu „oni” (co jest nazwą japońskich demonów) w słowie „Goniec”, zaś hasło „aktualności tolkienowskie” jest rozpatrywane przez indonezyjskie miasto Tual oraz rapera z Framingham w Massachusetts, działającego pod pseudonimem „Owskie”. Przy niepomyślnym przebiegu procesów, na co nastawiają się prawnicy Gońca `skiego, prawdopodobną nazwą pod którą serwis będzie funkcjonować już wkrótce jest „Gec `ski: akności tolkien”.

Źródło: https://www.tribunaldudroitd’auteur.fr/2022/03/31/maitre_de_Rohan_vs_goniec_rohanski

[aktualizacja: 2 kwietnia] Cała sprawa z nazwą była żartem primaaprilisowym, choć postać Mistrza Rohan jest jak najbardziej autentyczna. Miasto Tual i raper Owskie istnieją, jednak Wszechjapońska Federacja Yōkai oraz Tribunal Du Droit d’Auteur są fikcyjne.

Jedna uwaga do wpisu “Goniec Rohański zmuszony zmienić nazwę [żart primaaprilisowy]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.