Oficjalny kalendarz tolkienowski 2023

Wydawnictwo HarperCollins zapowiedziało oficjalny Kalendarz Tolkienowski na rok 2023. Dostępny będzie od 9 sierpnia, a zawierać będzie prace 6 artystów: Emily Austin, Jenny Dolfen, Spirosa Gelekasa, Justina Gerarda, Donato Giancoli oraz Kipa Rasmussena.

Wyboru ilustratorów dokonali Ted Nasmith oraz Alan Lee, chcących pokazać światu nowe pokolenie artystów, tworzących w różnorodnych stylach. Kalendarz zawierać będzie sceny z trzech er Śródziemia.

Emily Austin to artystka pochodząca z Hawajów, obecnie mieszkająca w stanie Indiana. Jak pisze na swojej stronie, tworząc skupia się na krajobrazach, ludziach oraz osadzonych w nich historiach.

Strona artystki: https://emilyaustindesign.com/


Jenny Dolfen pochodzi z Niemiec. Oprócz ilustracji, zajmuje się też nauczaniem angielskiego i łaciny. Trzykrotnie wyróżniono ją Tolkien Society Award, za prace „The Professor” (2020), „The Hunt” (2018) oraz „Eärendil the Mariner” (2014).

Strona artystki: https://goldseven.wordpress.com/


Spiros Gelekas jest Grekiem z Korfu. Wśród inspirujących go pisarzy, na pierwszym miejscu stawia właśnie J.R.R. Tolkiena, zaś swój styl czerpie z obrazów Salvadora Dali i Rogera Deana.

Strona artysty: https://www.spirosgelekas.com/biography


Justin Gerard jest Amerykaninem ze stanu Georgia. Współpracował z takimi studiami jak Disney, Dreamworks, Warner Bros. oraz wydawcami HarperCollins, Penguin Books czy Random House. Pracuje zarówno w technice akwareli jak i malarstwa cyfrowego.

Strona artysty: https://justingerardillustration.artstation.com/


Donato Giancola to amerykański artysta, mieszkający obecnie w Nowym Jorku. Swoim stylem nawiązuje do Rembrandta czy Caravaggia. W 2018 roku wydał album „Middle-Earth: Journeys in Myth and Legend„, zawierający niemal 200 ilustracji do dzieł Tolkiena.

Strona artysty: https://donatoarts.com


Kip Rasmussen to amerykański ilustrator, autor i producent filmowy. Tolkien jest głównym tematem jego twórczości. Jego ilustracje wykorzystano na DVD z filmem „Hobbit: Pustkowie Smauga”. Na początku 2022 roku wydał dwutomowy album „Glimpses of Middle-Earth”.

Strona artysty: https://www.kiprasmussen.com


Kalendarze tolkienowskie, czasami dodatkowo określane jako „oficjalne”, to kalendarze wydawane przez wydawców dzieł Tolkiena w Anglii i Stanach. Pierwszy z nich ukazał się 1973 w Ameryce, nakładem Ballantine Books. Pierwszy raz w Anglii pokazał się w 1974 roku, nakładem wydawnictwa George Allen and Unwin. Początkowo były to niezależne publikacje, od 1994 na obu rynkach pojawia się jedna wersja, przygotowywana przez wydawnictwo HarperCollins.

Źródło: https://www.harpercollins.com/products/tolkien-calendar-2023-j-r-r-tolkien?variant=40216730435618

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.