„Silmarillion” ilustrowany przez Tolkiena

Wydawnictwo HarperCollins zapowiedziało nowe wydanie „Silmarillionu”, które ukaże się w październiku tego roku. Po raz pierwszy do zilustrowania książki zostaną użyte prace samego J.R.R. Tolkiena.

Do zilustrowania książki użyto 54 ilustracje wykonane przez Profesora, 5 czarno-białych i 49 kolorowych. Dodatkowo, treść zostanie uzupełniona o list J.R.R. Tolkiena z 1951 roku, będący wprowadzeniem w historię pierwszy Er – list ten był już publikowany m.in. w limitowanej edycji specjalnej Silmarillionu z 2020 roku.

Książka w Stanach ukaże się 25 października, natomiast w Anglii 27 października. Niektóre serwisy informacyjne podają informacje o tłumaczeniach na inne języki, lecz bez szczegółów.

Choć Profesor Tolkien pracował nad różnymi wersjami historii zawartych w „Silmarillionie” już od 1917, nie udało mu się ukończyć tego dzieła za swojego życia. Opowieści o Dawnych Dniach ukazały się dopiero w 1977 roku, dzięki pracy redakcyjnej, którą wykonał syn autora, Christopher, z pomocą Guya Gavriele Kaya, obecnie pisarza fantasy. Pierwsze polskie wydanie „Silmarillionu”, przetłumaczonego przez Marię Skibniewską, to 1985 rok.

Źródło: https://www.tolkienguide.com/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=4422&start=0

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.