Tablica upamiętni miejsce powstania Śródziemia

Mieszkańcy angielskiego Gedling w kwietniu odsłonią niebieską tablicę pamiątkową na cześć Tolkiena, zawieszoną na budynku starego dworca. W tej wiosce w 1914 roku powstał pierwszy utwór mitologii Śródziemia.

Tablica ma zawisnąć na budynku Centrum Młodzieży i Społeczności (Youth and Community hub), który ponad 100 lat temu pełnił funkcję stacji kolejowej. To tu 24 września 1914 roku przybył J.R.R. Tolkien, by odwiedzić ciotkę Jane Neave, mieszkającą na Farmie Phoenix. Podczas tej wizyty napisał utwór „The Voyage of Éarendel the Evening Star” (Podróż Éarendela, Wieczornej Gwiazdy), który według Christophera Tolkiena, był pierwszym utworem opisującym Śródziemie.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło w okolicy. Farmę Phoenix wyburzono w 1954 roku, choć nazwa ocalała w nieodległym Phoenix Farm Estate. Stację zamknięto w 1960 roku, przekształcając ją w klub dla młodzieży. Ten został zamknięty z 2010 roku, by następnie otworzyć w tym miejscu Gedling Youth and Community hub. To właśnie podczas tych prac natrafiono na powiązania miejscowości z Tolkienem.

Francis Rodrigues, prezes Gedling Youth and Community hub, powiedział że wiedza o tym, że Tolkien odwiedził miejscowość i tu tworzył, jest dla niego inspiracją do czynienia dobra dla społeczności. A powieszenie tablicy pomoże zachęcić ludzi do poznawania okolic i ich historii.

Na uroczyste odsłonięcie niebieskiej tablicy, będącej w Wielkiej Brytanii sposobem na oznaczanie budynków i miejsc o istotnych związkach z osobami i wydarzeniami historycznymi, przygotowano różne atrakcje – opowieści o Tolkienie, wycieczkę po dawnej stacji, a także możliwość stworzenia własnej laski czarodzieja. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 2 kwietnia.

Utwór „The Voyage of Éarendel the Evening Star”, znany też jako „Éalá Éarendel Engla Beorhtast” (Chwała Ci Earendelu, najjaśniejszy z aniołów) Tolkien stworzył pod wpływem tekstu „Chrystus” Cynewulfa. Wiersz był kilkukrotnie przeredagowywany, został też odczytany w listopadzie 1914 roku w oksfordzkim Essay Club. Pytany o tło wiersza, Profesor odpowiadał, że próbuje je odnaleźć. Sam tekst został opublikowany w Księdze Zaginionych Opowieści.

Źródło: https://www.nottinghampost.com/news/history/nottinghamshire-villages-magical-tribute-lord-6817532

Jedna uwaga do wpisu “Tablica upamiętni miejsce powstania Śródziemia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.