DCT 2022: Kielce, Zubrzyca Górna oraz spotkanie online z Tolkien Collectors Guide

To już ostatnie chwile na przygotowania obchodów Dnia Czytania Tolkiena, który przypada w piątek, 25 marca. Dalej szukamy różnych miejsc w Polsce, w których tego dnia będzie można wspólnie czytać, i znaleźliśmy jeszcze dwa. Oraz jedno online.

W Kielcach szykuje się duże wydarzenie organizowane przez Poczytalnię na dVoRcu (filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach), Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach oraz księgarnię CK Wiedza. Każde z tych miejsc zaoferuje własne atrakcje 25 marca. Muzeum Zabawy i Zabawek (pl. Wolności 2) zaprasza w godzinach 10:00-13:00 na „Wyprawę” – interaktywne zadania dla dzieci i młodzieży – oraz od godziny 17:00 na „Małych rycerzy”, czyli szkolenie dla małych wojów i rycerzy. Przez cały czas czynna będzie też wystawa figurek z gry bitewnej.

W Księgarni CK Wiedza (ul. Paderewskiego 19/25) o godzinie 15:00 odbędzie się spotkanie z prof. Aleksandrą Klęczar z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W planie jest lektura dzieł J.R.R. Tolkiena, dyskusja o tłumaczeniach dzieł pisarza na języki martwe oraz wystawa różnych przekładów dzieł Tolkiena.

Natomiast finał kieleckiego czytania odbędzie się w Poczytalni na dVoRcu (ul. Czarnowska 12) o godzinie 17:00. W planach jest prelekcja „Mitologia słowiańska i jej potencjał dla literatury fantasy. Przyjaźń i nieprzyjaźń” prof.  Krzysztofa Brachy z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, głośne czytanie utworów J.R.R Tolkiena, wystawa zdjęć szopki bożonarodzeniowej w stylu tolkienowskim z Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów przy parafii św. Franciszka autorstwa Łukasza Zarzyckiego, pokaz strojów ze świata Tolkiena w wykonaniu Mangowo-Fantastycznych Kielc oraz finał: „Zniszczenie pierścienia”.

Źródło: http://mbp.kielce.pl/aktualnosci/2022/3/21/swiatowy-dzien-czytania-tolkiena/


Biblioteka Publiczna w Zubrzycy Górnej (Zubrzyca Górna 43) mieszcząca się w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 zaprasza do siebie młodszych czytelników. 25 marca od godziny 10:45 odbędzie się czytanie „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” przez uczniów szkoły, a także kolorowanki i malowanki dla najmłodszych.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/5495856037108680


Na obchody Dnia Czytania Tolkiena zaprasza też społeczność zgromadzona wokół serwisu Tolkien Collector’s Guide. Swoje spotkanie organizują na Discordzie. Choć, na prośbę właścicieli praw autorskich, samego czytania Tolkiena nie będzie, będą spotkania z różnymi ważnymi osobami fandomu: artystami jak Donato Giancola, Ted Nasmith czy Jenny Dolfen, podcasterami m.in. z Prancing Pony Podcast czy Texas Tolkien Talk Podcast, Cliffordem „Quickbeamem” Broadwayem z TheOneRing.net czy z Robertem Fosterem, autorem „Encyklopedii Śródziemia”. Spotkanie rozpocznie się o 19:00 na kanale https://discord.com/invite/tjcdHmjG. Transmisja będzie też dostępna na YouTubie.

Źródło: https://www.tolkienguide.com/modules/newbb/viewtopic.php?post_id=37731


Goniec Rohański co roku stara się promować Dzień Czytania Tolkiena, spisując biblioteki, domy kultury, księgarnie, kluby, kawiarnie, puby i inne miejsca w Polsce, gdzie w marcu planowane są jakieś wydarzenie związane z Tolkienem. Zachęcamy do przekazywania informacji o wydarzeniach w Waszych miastach i okolicach, by umożliwić jak największej liczbie osób spotkanie się.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.