Scenariusz słuchowiska „Władca Pierścieni” odnaleziony w archiwach BBC

Jak donosi „The Guardian”, Stuart Lee, oksfordzki akademik, odnalazł scenariusz słuchowiska BBC z lat 1950 na podstawie „Władcy Pierścieni”. Wśród kartek są też napisane przez Tolkiena, wprowadzające poprawki do scenariusza.

Słuchowisko „Władca Pierścieni”, którego producentem był Terence Tiller, zostało podzielone na 12 odcinków. Pierwsze sześć, obejmujących „Drużynę Pierścienia”, nadano w 1955 roku, zaś kolejne sześć, łączących „Dwie Wieże” i „Powrót Króla” w 1956 roku (książka „Powrót Króla” ukazała się w 1955 roku). Druga połowa słuchowiska była też krótsza niż pierwsza, z 45 minut ograniczono czas do 30. W słuchowisku udział wzięli m.in. Norman Shelley jako Gandalf i Tom Bombadil, Oliver Burt jako Frodo, Felix Felton jako Bilbo i Sauron oraz Robert Farquharson jako Saruman i Denethor. Jest to jedyna adaptacja swoich dzieł, z jaką J.R.R. Tolkien miał okazje się zapoznać i nie przyjął jej dobrze. Skrytykował m.in. postać Toma Bombadila, wyrażał obawę czy jego lingwistyczne starania mogą być należycie oddane oraz ogólnie stwierdził, że jego książki nie nadają się do dramatyzacji.

Jednocześnie, dzięki odkryciu wiadomo, że Tolkien starał się pomóc scenarzystom w przenoszeniu tekstu na inne medium. Scenariusz zawiera m.in. napisaną przez niego ręcznie scenę na Amon Hen, po ataku Upiorów Pierścienia. Tolkien napisał dwie wersje, w pierwszej Narrator opisuje Upiory słuchaczom, w drugiej robi to Frodo. Wersja opowiadana przez Froda została wykreślona. Zwraca też uwagę napisany inne innym charakterem pisma „Please type!” – „Proszę pisać na maszynie!”

BBC nie zachowało oryginalnych taśm z nagraniami. Stuart Lee w artykule „The Guardian” podkreśla, jak bardzo zmieniło się znaczenie tekstów Tolkiena. Niedługo po publikacji nie były jeszcze traktowane przez radio jako istotne, stąd małą uwagę przyłożono do archiwizacji dzieła. Zachowały się jednak spisane komentarze słuchaczy, które były podzielone.

Odkrycie zostanie uwzględnione w nadchodzącej książce „The Great Tales Never End” pod redakcją Richarda Ovendena i Cathrine McIlwaine, będącej zbiorem esejów ku pamięci Christophera Tolkiena. Książka ukaże się w czerwcu tego roku.

Źródło: https://www.theguardian.com/film/2022/mar/12/hoard-of-the-rings-lost-scripts-for-bbc-tolkien-drama-discovered

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.