Zmarła Priscilla Tolkien

Lady Margaret Hall, kolegium Uniwersytetu Oksfordzkiego, przekazało dzisiaj wiadomość, że 28 lutego, po krótkiej chorobie, w wieku 92 lat zmarła Priscilla Tolkien, córka J.R.R. Tolkiena.

Priscilla Mary Anne Reuel Tolkien była czwartym, najmłodszym dzieckiem Johna i Edith Tolkienów. Urodziła się niedługo po przeprowadzeniu się rodziny na Northmoor Road 22 w Oksfordzie. W wieku 14 lat pomagała ojcu przy pracach nad „Władcą Pierścieni”, przepisując tekst na maszynie do pisania. Ukończyła studia języka angielskiego w kolegium Lady Margaret Hall. Następnie została pracownicą społeczną. Potem też studia z zakresie nauk społecznych w London School of Economics. Służyła jako kuratorka sądowa, a później jako korepetytorka w High Wycombe College.

Przez ponad 35 lat była honorową wiceprzewodniczącą Tolkien Society. Napisała kilka artykułów do czasopism tolkienowskich, przygotowała też album „The Tolkien Family Album”, wydany w 1992 roku, na setną rocznicę urodzin Profesora. Brała udział w wielu uroczystościach związanych z upamiętnianiem Profesora, m.in. w odsłonięciu tablicy w Bloemfontein, w Południowej Afryce, gdzie J.R.R. Tolkien się urodził.

Źródło: https://www.lmh.ox.ac.uk/news/memory-priscilla-tolkien

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.