„Čtvrtý věk” – czeskie fanowskie wydanie tekstów Tolkiena

Czeski fan Tolkiena, działający pod pseudonimem Starý Bral, przygotował książkowe wydanie własnych tłumaczeń tekstów Tolkiena opisujących Czwartą Erę Śródziemia. Zbiór zatytułowany jest „Čtvrtý věk”.

W skład książki wchodzą takie teksty jak „Ostatnia Pień Bilba” – poemat napisany przez Tolkiena w 1968 roku, w świecie Śródziemia stworzony przez Bilba Bagginsa przed wyruszeniem do Valinoru, najnowsza wersja epilogu „Władcy Pierścieni”, która nie znalazła się w ostatecznym wydaniu, „Nowy Cień” – początek nowej powieści Tolkiena, której autor nie zdążył dokończyć, a która rozgrywa się właśnie w Czwartej Erze, a także spis królów, chronologia Czwartej Ery czy rodowody (które z jakichś powodów nie są uwzględniane w czeskich tłumaczeniach „Władcy Pierścieni”).

W tekście wykorzystano ilustrację Matěja Čadila „The Realm of Sauron is Ended”. Całość liczy 39 stron i wydrukowano tylko kilka egzemplarzy, które zostały już rozdzielone (choć niewykluczony jest dodruk). I choć był to raczej wydruk na własne cele, Starý Bral wyraża nadzieję, że jego dzieło zmotywuje czeski fandom do tworzenia.

Źródło: https://hobbit.news/recenzeknihy/tolkienuv-ctvrty-vek-na-jednom-miste-v-produkci-stareho-brala/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.