Za Progiem i „Śpiewy Śródziemia”

Za Progiem to nowo powołany zespół, który w ramach projektu „Śpiewy Śródziemia” stawia sobie za cel muzyczną aranżację tekstów napisanych przez Tolkiena. Muzycy wystąpią 26 lutego podczas lublińskiego festiwalu Strojne w biel.

W skład zespołu wchodzą Marcin „Baltazar” Gąbka, Marysia „Eleniel” Niewalda, Stanisław „Stanis” Marinczenko, Marcin „Mithgaraf” Niewalda, Piotr „Wytrwały Ślimak” Pojnar oraz Monika „Mona” Biesaga. „Śpiewy Śródziemia” były początkowo solowym projektem Marcina Gąbki, który realizował już od kilku lat, do którego okazjonalnie dołączały inne osoby. W sierpniu tego roku muzycy spotkali się spontanicznie w pełnym składzie podczas Gąbstoku, czyli imprezy z okazji 30 urodzin Marcina i wykonali wspólnie „Nie każde złoto jasno błyszczy”. Teraz ogłosili swoją decyzję o dalszym wspólnym muzykowaniu.

Zespół, chcąc przybliżyć liczne pieśni zapisane przez Tolkiena, będzie bazować na własnych tłumaczeniach. Ma to na celu oddanie rytmiki oryginału, by jedna melodia mogła posłużyć do obu wersji językowych, a także jak najwierniejsze oddanie tekstu oryginału. W swoim instrumentarium mają m.in. gitarę, mandolinę, okarynę, irlandzkie buzuki, harfę, kalimbę czy lutnię gitarową.

W najbliższym czasie zespół będzie można usłyszeć na żywo podczas 12. edycji festiwalu Strojne w biel, który odbędzie się od 25 do 27 lutego w Lublinie. Za Progiem pojawią się na scenie w sobotę, 26 lutego.

Jedna uwaga do wpisu “Za Progiem i „Śpiewy Śródziemia”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.