Saul Zaentz Company sprzedaje swoje prawa do Śródziemia

Według opublikowanych dzisiaj doniesień serwisu Variety, The Saul Zaentz Company sprzedaje swoje prawa do „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. Mają być wystawione na aukcji, obecnie trwają poszukiwania potencjalnych nabywców.

Zgodnie z artykułem Variety, przeprowadzeniem sprzedaży ma się zająć ACF Investment Bank. Szacowana cena to przynajmniej 2 miliardy dolarów. Wśród potencjalnych nabywców upatruje się duże koncerny medialne, w tym Amazon, którego serial „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” będzie mieć premierę w tym roku. Jednocześnie przedstawiciele Saul Zaentz Company ani ACF nie udzielili żadnego komentarza dla Variety.

Artykuł zwraca też uwagę na fakt, że częściowe prawa do filmów aktorskich należą do Warner Bros., jako do właściciela New Line Cinema. Jednak zdaniem Saul Zaentz Company, prawa te powróciły już do nich, gdyż Warner Bros. nie tworzyło przed długi czas żadnych nowych treści na podstawie licencji – choć w zeszłym roku ogłoszono prace nad serialem animowanych „The War of the Rohirrim„.

J.R.R. Tolkien sprzedał firmie United Artists prawa do ekranizacji filmowych, adaptacji scenicznych, parków rozrywki, gier oraz różnorakich towarów związanych z „Hobbitem” i „Władcą Pierścieni” w 1968 roku, która z kolei w 1976 roku odsprzedała je Saulowi Zaentzowi. Od tego czasu to ta firma, początkowo jako Tolkien Enterprises, a od 2010 roku jako Middle-Earth Enterprises, udziela licencji na tworzenie filmów na podstawie „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”. To na podstawie tej licencji powstawały filmy Rankina/Bassa, Bakshiego czy Petera Jacksona.

Na marginesie warto też dodać, że od 1964 do 1967 prawa do „Hobbita” należały do Williama Snydera i czechosłowackiego studia Rembrandt Films, czego rezultatem jest krótkometrażowy animowany film „Hobbit”. Film powstał w przeciągu miesiąca, gdyż po długim okresie nieaktywności, studiu groziła utrata praw jeżeli nie skończą filmu przed końcem czerwca 1967. Film zmieścił się na jednej 12-minutowej rolce filmu, składał się przeważnie z nieruchomych kadrów (które przygotował Adolf Born) po których przemieszczała się kamera, gdyż umowa nie precyzowała co ma oznaczać „film animowany”. Film miał premierę 30 czerwca w 1967 roku. Producent, William Snyder, płacił przypadkowym osobom na ulicy, by kupiły bilet i podpisały oświadczenie, że widziały film tego dnia. Pozwoliło to zachować prawa do filmu, które jednak zostały od razu odsprzedane z powrotem Tolkienowi za około 100 000 dolarów.

Źródło: https://variety.com/2022/film/news/lord-of-the-rings-hobbit-tolkien-zaentz-rights-sale-1235176036/

Jedna uwaga do wpisu “Saul Zaentz Company sprzedaje swoje prawa do Śródziemia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.