Planetarium w Castelló przedstawia astronomię Śródziemia

Planetarium w hiszpańskim Castelló otworzyło w połowie stycznia wystawę poświęconą astronomii Śródziemia. Do października instytucja chce w ten sposób przybliżać astronomię, promując jednocześnie czytelnictwo i kino.

Wystawa „Astronomía de la Tierra Mediana” podzielona jest na kilka sekcji, zaczynających się od przedstawienia autora i jego zainteresowań naukami przyrodniczymi. Następnie, w części poświęconej właściwej astronomii, omówione zostaną planety Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran oraz Neptun, których ślad można znaleźć w dziełach Tolkiena, a także gwiazdozbiory, takie jak Syriusz, Aldebaran, Plejady czy Wielka Niedźwiedzica.

Jak zwraca uwagę radna ds. kultury, Verònica Ruiz, tą wystawą Planetarium otwiera się na nową publiczność, pokazując inny punkt widzenia na astronomię. Ze względu na to, że odbiorcami będą m.in. dzieci oraz młodzież, podstawowe wiadomości astronomiczne zostaną dopasowane do obowiązującego w szkole poziomu nauczania.

Choć Śródziemie powstało dzięki lingwistycznej pasji Tolkiena, jako miejsce gdzie stworzone przez niego języki miały przestrzeń do istnienia, astronomia też jest istotną dziedziną nauki, która może pomóc poznać tolkienowskie Legendarium. Śródziemie jest zasadniczo naszym światem w przeszłości, i choć Tolkien przypisuje niektórym ciałom niebieskim bardzie mityczne pochodzenie, oba światy znajdują się pod tym samym niebem. Można pójść dalej poza ogóle stwierdzenie o identyczności i przypasować datom Śródziemia dość konkretny układ ciał niebieskich. W swoich notatkach, które opisują Christina Scull i Wayne G. Hammond w Reader’s Companion and Guide, można znaleźć wprost informację, że niebo Śródziemia 3018 i 3019 roku Trzeciej Ery jest tym samym niebem, które w naszym świecie można było zaobserwować w roku 1941 i 1942. Czyli układ ciał niebieskich w 2022 roku jest identyczny z tym z 78 roku Czwartej Ery (ostatnim rokiem Trzeciej Ery był 3021). Dodatkowo, na podstawie zjawisk astronomicznych opisanych we „Władcy Pierścieni” można wyliczyć, że istnieje kilkudniowa rozbieżność między podawanymi na kartach opowieści datami w nomenklaturze naszego świata, a tymi, które na podstawie astronomii powinny faktycznie wypadać.

Źródło: https://www.castelloninformacion.com/planetario-de-castello-astronomia-en-la-tierra-mediana-j-r-r-tolkien-veronica-ruiz-curso-de-astronomia-grao-de-castellon/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.