Skradziono pierwsze wydanie „Władcy Pierścieni”… i zwrócono po kilku dniach

Ze sklepu charytatywnego w Worcester, prowadzonego przez St Richard’s Hospice, 19 grudnia skradziono pierwsze wydanie „Władcy Pierścieni”. Po zawiadomieniu policji i akcji w mediach społecznościowych, książki tajemniczo wróciły na półkę 29 grudnia.

Hospicjum St Richard’s w hrabstwie Worcestershire prowadzi 18 sklepów charytatywnych, pomagających zebrać fundusze na prowadzenie instytucji i wspieranie ponad 2900 pacjentów, członków ich rodzin. Jednym z nich jest sklep na ulicy St Swithin’s w Worcester, w którym znajduje się m.in. kawiarnia czy dział z książkami.

Sklep był w posiadaniu kompletnego pierwszego angielskiego wydania „Władcy Pierścieni” z 1957 roku, tj. były identyczne jak wydanie z 1954 roku i tak opisane, nie był to jednak pierwszy druk. Dostępne były w sprzedaży za 1495 funtów i przechowywano je w zamkniętej gablocie.

19 grudnia zauważono zaginięcie wszystkich trzech książek. Od razu poinformowano policję, a w mediach społecznościowych pojawiła się prośba o zwrot skradzionej własności, która została wielokrotnie udostępniona. Również media, w tym BBC, podjęły temat.

Po dziesięciu dniach od kradzieży, 29 grudnia, książki zostały znalezione na jednej ze sklepowych półek. Nie była to półka na której zwykle były trzymane, nie zauważono też nikogo, kto by je tam odkładał.

Książki schowano poza zasięgiem wzroku, a po kilku dniach zostały zakupione przez wieloletniego fana Tolkiena. Martin Clark już od wielu lat marzył o takim zestawie, więc skorzystał z okazji jak tylko dowiedział się o ponownej dostępności książek, zwłaszcza, że teraz z tym kompletem związana jest ciekawa historia.

Źródła:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.