„Miłość i przyjaźń” – Tolkien Society ogłosiło temat Dnia Czytania Tolkiena

Brytyjskie Tolkien Society ogłosiło sugerowany temat towarzyszący tegorocznemu międzynarodowemu Dniu Czytania Tolkiena. Wydarzenie odbywa się 25 marca każdego roku.

Tradycja Dnia Czytania Tolkiena (Tolkien Reading Day) rozpoczęła się w 2003 roku, po tym jak Tolkien Society otrzymało zapytaniu od fana, czy Tolkien ma poświęcony mu dzień, tak jak Jamesowi Joyce’owi poświęcony jest 16 czerwca (tak zwany Bloomsday). Podjęto decyzję o ustanowieniu takiego dnia. Wybrano datę 25 marca, jako upamiętniającą upadek Barad-dûr. Tego dnia (lub często z przyczyn praktycznych, w poprzedzający lub następny weekend) miłośnicy twórczości Tolkiena spotykają się, by wspólnie czytać dzieła Profesora.

Tradycją jest też wybieranie myśli przewodniej każdego czytania, by co roku spojrzeć na Tolkiena pod innym kątem. Pod koniec grudnia zeszłego roku Tolkien Society ogłosiło temat, który będzie towarzyszyć czytaniu w 2022 roku. Jest to Miłość i przyjaźń (Love and Friendship). W ubiegłych latach proponowano m.in tematy poezji i pieśni, natury i przemysłu czy nadziei i odwagi.

Ponieważ Dzień Czytania Tolkiena jest okazją by promować twórczość Tolkiena, instytucje kultury, takie jak biblioteki, domy kultury, księgarnie, a także zwykli fani, często organizują tego dnia różne wydarzenia i spotkania. Od kilku lat Goniec Rohański przykłada się do promocji takich wydarzeń, tworząc ich spis. Jest taki plan i na ten rok, do tematu wrócimy pod koniec lutego.

Źródło: https://www.tolkiensociety.org/events/tolkien-reading-day-2022/

Jedna uwaga do wpisu “„Miłość i przyjaźń” – Tolkien Society ogłosiło temat Dnia Czytania Tolkiena

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.