„Drużyna Pierścienia” druga na liście najlepszych książek ostatnich 125 lat według NYT

W zeszłym roku „The New York Times” ogłosił plebiscyt na najlepszą książkę ostatnich 125 lat, z okazji 125. rocznicy „Book Review”, literackiego dodatku do gazety. Zwyciężyła książka Zabić drozda, zaraz za nią była Drużyna Pierścienia.

„Book Review” to ukazujący się od 10 października 1896 roku dodatek do „The New York Times”. Od 1968 co roku publikuje listę najważniejszych książek danego roku, a od 2004 roku lista przybrała formę 100 Znaczących Książek Roku. Aby uczcić 125 rocznicę istnienia, ogłoszono plebiscyt na najlepszą książkę wydaną w okresie istnienia dodatku. Podczas pierwszego etapu, czytelnicy zaproponowali ponad 1300 tytułów, z czego 65% było nominowanych tylko przez jedną osobę. Ostatecznie na podstawie sugestii wybrano 25 pozycji, na które można było oddać głos.

Po podsumowaniu ponad 200 000 głosów, pod koniec grudnia ogłoszono wyniki: na pierwszym miejscu znalazła się książka Harper Lee Zabić drozda (wydana w 1960 roku). Na drugim miejscu, z niewielką stratą, znalazł się pierwszy tom Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena, czyli Drużyna Pierścienia z 1954 roku. Kolejne trzy miejsca to Rok 1984 George’a Orwella, Sto lat samotności Gabriela Garcíi Márqueza oraz Umiłowana Toni Morrison. Wśród 25 książek, na które można było oddać głosy, znalazły się też m.in. Harry Potter i Kamień Filozoficzny J.K. Rowling, Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell czy Ulisses Jamesa Joyce’a (najstarsza książka na liście, z 1922 roku).

Źródło: https://www.nytimes.com/interactive/2021/12/28/books/best-book-winners.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.