Tolkien Society zakupiło negatywy zdjęć Pameli Chandler

Tolkien Society zakupiło 3 listy i 64 negatywy fotografii podczas aukcji pamiątek po Pameli Chandler, która odbyła się na początku grudnia. Mają stać się częścią tolkienowskiego archiwum.

Negatywy pochodzą z dwóch sesji zdjęciowych: z 1961 oraz z 1966 roku. Nie są to 64 unikatowe ujęcia, są wśród nich duplikaty. Razem z negatywami uwzględniono płytę z kopiami cyfrowymi. Za negatywy Tolkien Society zapłaciło 18 000 funtów, jednak oprócz fizycznych przedmiotów, przeszło na nich także autorskie prawo majątkowe, pozwalające swobodnie korzystać ze zdjęć, a także czerpać korzyści finansowe z odbitek zdjęć. Fotografie mają zostać udostępnione społeczności tolkienowskiej, ale mają też posłużyć generowaniu przychodów dla stowarzyszenia. Część zdjęć z formie pocztówek jest dostępna w sklepie Tolkien Society.

Listy które zakupiło Tolkien Society to dwa ręcznie napisane listy od Edith Tolkien, napisane 18 listopada oraz 5 grudnia 1967 roku (oba razem za 260 funtów) oraz list od J.R.R. Tolkiena, napisany na maszynie, w który Tolkien z żalem informuje o niechęci do dalszych sesji zdjęciowych, licząc jednak na podtrzymanie przyjaźni. Ostateczna cena listu Profesora wyniosła 2 800 funtów.

Pamela Chandler była pierwszą kobietą, która wykonała oficjalne zdjęcie premiera Wielkiej Brytanii ma Downing Street, kiedy stanowisko to pełnił Harold Macmillan, a kilka lat wcześniej robiła nieoficjalne zdjęcia królowej Elżbiety w pałacu Buckingham na potrzeby rzeźbiarza Bena Enwonwu. Współpracę z Tolkienem nawiązała około czerwca 1961 roku. Profesorowi, który z natury był niechętny fotografiom, prace Pameli Chandler przypadły do gustu. Najbardziej znane zdjęcia Johna i Edith, wykonane w ich domu, są jej autorstwa. Od tego czasu fotografka utrzymywała przyjazne stosunki z rodziną Tolkienów, a ich korespondencja wykraczała poza ściśle służbowe ramy. Wiele z tych listów zostało wystawionych na wspomnianej aukcji.

Źródło: https://www.tolkiensociety.org/2021/12/tolkien-society-purchases-historic-collection-of-tolkien-photos-and-letters

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.