Tolkienowskie archiwum Pameli Chandler na aukcji

Dom aukcyjny Reeman Dansie 1 grudnia przeprowadzi aukcję, na której wystawione będą liczne przedmioty związane z oficjalną fotografką Tolkiena, Pamelą Chandler, w tym jej zdjęcia przedstawiające Profesora.

Kilka najbardziej znanych zdjęć Profesora, m.in. na tle biblioteczki i mapy Śródziemia, czy wspólne zdjęcie z żoną Edith przed ich domem jest jej autorstwa. Na aukcji znajdą się również inne zdjęcia z sesji, z których tamte pochodziły, a także negatywy. Wśród zdjęć na aukcji są też fotografie Raynera Unwina, pierwszego czytelnika „Hobbita”, który w wieku 10 lat ocenił pozytywnie książkę, co przyczyniło się do jej wydania przez Stanleya Unwina.

Poza zdjęciami, w kolekcji znajduje się też kilkanaście listów z lat 1961-1967. Są to zarówno pisane na maszynie i podpisane przez Profesora, jak i w całości ręcznie napisane. Część korespondencji z Pamelą Chandler prowadziła także Edith, i te listy i kartki pocztowe również idą pod młotek. W kolekcji jest także list napisany przez córkę Profesora, Priscillę Tolkien oraz korespondencja jaką prowadziło wydawnictwo George Allen & Unwin.

Pamela Chandler dość wcześnie zaczęła swoją przygodę z fotografią. W wieku 21 lat dołączyła do The Royal Photographic Society. Była pierwszą kobietą, która wykonała oficjalne zdjęcie premiera Wielkiej Brytanii ma Downing Street, kiedy stanowisko to pełnił Harold Macmillan, a kilka lat wcześniej robiła nieoficjalne zdjęcia królowej Elżbiety w pałacu Buckingham na potrzeby rzeźbiarza Bena Enwonwu. Współpracę z Tolkienem nawiązała około czerwca 1961 roku. Profesorowi, który z natury był niechętny fotografiom, prace Pameli Chandler przypadły do gustu. Od tego czasu utrzymywała przyjazne stosunki z rodziną Tolkienów, a ich korespondencja wykraczała poza ściśle służbowe ramy. Wśród innych osób, które fotografowała, można wymienić m.in. Bertranda Russella, Charlotte Rampling czy Seana Connery’ego. Współpracowała z teatrami czy firmami związanymi z motoryzacją.

Źródła:

Jedna uwaga do wpisu “Tolkienowskie archiwum Pameli Chandler na aukcji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.