Światowa Organizacja Własności Intelektualnej przyznał rację Tolkien Estate w walce z kryptowalutą

Tolkien Estate w ramach procedur arbitrażowej Światowej Organizacja Własności Intelektualnej wygrało z autorem kryptowaluty JRR Token. Nazwa została uznana za łamiącą prawo, a TE przejęło domenę JRRToken.com.

W sierpniu tego roku pojawiła się nowa kryptowaluta, nazwana JRR Token. Nazwą, ale też projektem strony nawiązywała do twórczości J.R.R. Tolkiena. Twórcy waluty zapłacili też Billy’emu Boydowi (filmowemu Pippinowi) za pośrednictwem serwisu Cameo, by odczytał ich komunikat dotyczący JRR Tokena.

Niemal natychmiast Tolkien Estate skierowało się do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization, WIPO), gdyż ich zdaniem jest to naruszenie znaku handlowego JRR Tolkien, zarejestrowanego w 2004 w Zjednoczonym Królestwie i w 2005 w Stanach Zjednoczonych. W odpowiedzi na zarzuty Tolkien Estate, twórca waluty, Matthew Jensen, podawał argumenty m.in. o wyraźniej różnicy między „TOLKIEN” a „TOKEN”, innym czytaniu tych słów czy powszechności słowa „token”. Zaznaczył również, że całe podobieństwo do nazwiska autora oraz nawiązania do jego twórczości miało charakter parodystyczny, jednak nie doprecyzował na czym polegać miał element parodii. Litery JRR miały w rzeczywistości oznaczać „Journey through Risk to Reward” (Podróż przez Ryzyko do Nagrody), choć taki zwrot nigdzie na stronie kryptowaluty się nie pojawiał.

Panel WIPO, po rozpatrzeniu wniosku, przyznał rację Tolkien Estate. Uznano, że Matthew Jensen był świadom podobieństw między nazwą waluty a osobą autora, a jej wybór miał na celu wprowadzenie klientów w błąd i zwiększenie komercyjnej szansy przedsięwzięcia. Ostatecznie, nie ma on prawa używać nazwy JRR Token i została ona wybrana w złej wierze. Decyzja zapadła 24 września, jednak media informują o niej teraz. W wyniku arbitrażu domena jrrtoken.com została przekazana Tolkien Estate, a strona, która tam się znajdowała, już nie funkcjonuje, podobnie jak jej kanał na platformie YouTube.

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, założona w 1967 roku, to jedna z 16 wyspecjalizowanych organizacji OZN. Koordynuje i tworzy regulacje dotyczące ochrony własności intelektualnej, a także udziela pomocy prawnej.

Źródła:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.