Pub Lamb & Flag zostanie ponownie otwarty… przez Inklingów

Na początku roku oksfordzki pub Lamb & Flag, będący jednym z miejsc spotkań J.R.R. Tolkiena i Inklingów, został zamknięty. Teraz St John’s College podpisał umowę o prowadzenie pubu z Inklings Group, co pozwoli na jego otwarcie przed Bożym Narodzeniem.

Choć najbardziej znanym pubem związanym z Inklingami, nieformalną grupa oksfordzkich intelektualistów, której Profesor był członkiem, jest The Eagle and Child, są też inne miejsca, które przez pewien okres były miejscem ich spotkań. Jednym z nich jest Lamb & Flag, mieszczący się po przeciwnej stronie ulicy St. Giles niż The Eagle and Child. To tam w latach 60. XX wieku przenieśli się Inklingowie po modernizacji swojego ulubionego lokalu.

Na początku tego roku, przez problemy finansowe będące wynikiem pandemii COVID-19, właściciel, St John’s College, jedno z kolegiów Uniwersytetu Oksfordzkiego, podjął decyzję o zamknięciu go 31 stycznia. Mimo wielowiekowej tradycji oraz bycia jednym ze źródeł finansowania studenckich stypendiów, brytyjskie prawo nie pozwalało kolegium bezpośrednio wspierać biznesu generującego straty.

We wrześniu St John’s College podpisał umowę z Inkling Group, firmą interesu społeczności (Community Interest Company, jeden z typów działalności biznesowej w Zjednoczonym Królestwie) na prowadzenie pubu. Założenie Inkling Group jest wynikiem inicjatywy kilkuset osób, opisywanych jako zróżnicowana i eklektyczna mieszanka dawnych i obecnych mieszkańców Oksfordu, którym bliski był los pubu. Zgodnie z zapowiedziami, ma on przejść niewielki remont, ale zachować ducha oryginalnej instytucji i skupić się na podawaniu piwa z lokalnych browarów.

Pub powstał w 1566 roku, choć w obecne miejsce, przy ulicy St Giles 12 został przeniesiony w 1613 roku. Jego właścicielem od początku było St John’s College. Sam budynek jest uznawany za zabytek kategorii II. Od 1997 zyski z działalności pubu były przeznaczane na stypendia dla studentów. Z miejscem związani są nie tylko Inklingowie. Brytyjski pisarz Thomas Hardy miał tu napisać fragmenty książki „Juda nieznany”, a P.D. James wspomina o nim w powieści „Ludzkie dzieci”.

Źródła:

Jedna uwaga do wpisu “Pub Lamb & Flag zostanie ponownie otwarty… przez Inklingów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.