Szpital, w którym przebywał Tolkien, trafił na sprzedaż

Budynek w Hull, który podczas I wojny światowej pełnił funkcję szpitala wojskowego i w którym leczył się J.R.R. Tolkien, został wystawiony na sprzedaż przez Uniwersytet Hull. Dom z przeznaczeniem na mieszkania oferowany jest za 1 300 000 funtów.

J.R.R. Tolkien wrócił z frontu jesienią 1916 roku z powodu gorączki okopowej. Poddano go leczeniu w różnych ośrodkach, ale ostatecznie do czasu pełnej rekonwalescencji trafił do hrabstwa Yorkshire. Tam, w latach 1917-1918 leczył się w Brooklands Officers Hospital (obecnie Dennison Centre) w Hull (pełna nazwa: Kingston upon Hull), otwartym w 1917 samego roku przez Czerwony Krzyż. W 2013 roku na budynku zawisła niebieska tablica, upamiętniająca jego związek z Profesorem. W 2017 roku, z okazji setnej rocznicy pobytu pisarza, Tolkien Society zorganizowało w tym miejscu serię wykładów.

Teraz Uniwersytet Hull, właściciel Dennison Centre, chce sprzedać budynek razem z posiadłością. Sprzedażą zajmuje się agencja nieruchomości Garness Jones. Mieszczący się pod adresem Cottingham Road 185a, naprzeciwko uniwersyteckiego kampusu, pełnił funkcję centrum konferencyjnego, biur oraz był używany przez międzynarodowych studentów. Uniwersytet przygotował również plan zagospodarowania, zgodnie z którym można w tym trzykondygnacyjnym budynek o powierzchni 1206 metrów zmieścić 15 apartamentów z jedną lub dwoma sypialniami, oraz na 0,82 hektarowym terenie dookoła postawić dodatkowe siedem czterosypialniowych domów. Posiadłość sprzedawana jest z nastawieniem na rozwój mieszkalnictwa.

Cały teren Yorkshire pełnił szczególną rolę w życiu Tolkiena. W ciągu 18 miesięcy gdy tam przebywał, powstawały pierwsze pomysły na Śródziemie, w tym na opowieść o Berenie i Luthien. Trzy punkty oznaczone niebieskimi pamiątkowymi tablicami: Dennison Centre, Hornsea oraz Withernsea wyznaczają tzw. Trójkąt Tolkiena.


Źródła:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.