Nagranie spektaklu „Liść, dzieło Niggle’a” zostanie udostępnione online

Nagranie spektaklu „Liść, dzieło Niggle’a” szkockiego teatru Puppet State Theater zostanie udostępniony online we wtorek 17 sierpnia, wydarzeniu towarzyszyć będzie sesja Q&A. Wideo będzie dostępne przez tydzień.

Spektakl „Leaf by Niggle” to monodram, po raz pierwszy wystawiony w 2016 roku. Aktor Richard Medrington z użyciem najróżniejszych rozmaitych rekwizytów opowiada historię malarza Niggle’a i jego sąsiada Parisha. Przedstawieniu towarzyszy muzyka Karine Polwart i Michaela Johna McCarthy’ego. Spektakl zebrał bardzo dobre oceny w prasie. Był wystawiany w wielu miejscach, m.in. podczas wydarzenia Tolkien 2019, organizowanego przez Tolkien Society. Zaplanowana na 2020 rok trasa została odwołana z powodu pandemii koronawirusa. Wtedy, z pomocą szkockiego festiwalu teatralnego Fringe, została zorganizowana zbiórka funduszy na teatr, w ramach której miało powstać nagranie spektaklu w wysokiej jakości.

Premiera tego nagrania będzie mieć miejsce we wtorek, 17 sierpnia o godzinie 20:00 czasu polskiego. Oprócz osób, które wsparły zbiórkę na odpowiednim poziomie, każdy może opłacić dostęp do nagrania, wybierając cenę od 5 do 15 funtów, w zależności od własnej woli. Bilety można zakupić za pośrednictwem strony Scottish Storytelling Center. Posiadacze biletów będą mieć dostęp do nagrania przez tydzień. Dodatkowo, premierze towarzyszyć będzie sesja pytań i odpowiedzi, w której weźmie udział także Shaun Gaunner, przewodniczący Tolkien Society.

Tolkien napisał krótkie opowiadanie „Liść, dzieło Niggle’a” w latach 1938-1939. Tom Shippey w książce „J.R.R. Tolkien, Pisarz stulecia” uznał, że tekst można uznać za alegorię procesów twórczych i życia Profesora. W Polsce po raz pierwszy ukazał się w zbiorze „Drzewo i liść” w 1994 roku, potem uwzględniono go w „Opowieściach z Niebezpiecznego Królestwa” z 2004.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.