Nowa książka o wyprawie J.R.R. Tolkiena w Alpy

Pod koniec lipca ukazała się książka Martina Monscha: „Switzerland in Tolkien’s Middle-Earth”, opisująca wyprawę w szwajcarskie Alpy, którą J.R.R. Tolkien odbył w 1911 roku przed rozpoczęciem studiów oraz jak wpłynęła na Śródziemie.

Po latach, pisząc do swojego syna Micheal, Profesor Tolkien opisywał, że wyprawa którą odbył w wieku 19 lat, mocno go poruszyła. Jednym z odbić tej podróży w Śródziemiu ma być przeprawa Bilba przez Góry Mgliste na kartach „Hobbita”.

Szwajcar Martin Monsch postanowił odtworzyć trasę, którą w wakacje 1911 roku przebył Tolkien. Od ustalenia ram czasowych w jakich wyprawa miała miejsce, przez ustalenie przebiegu trasy na podstawie listów i komentarzy Profesora, po przebycie jej na własnych nogach. Książka zawiera ponad 100 ilustracji oraz 11 propozycji tras pieszych, które pozwolą czytelnikom doświadczyć tego, co J.R.R. Tolkien. Oprócz czysto biograficznego aspektu podróży, autor szuka też w dziełach Profesora postaci i wydarzeń, które mogły powstać pod wpływem inspiracji Alpami i szwajcarskim folklorem.

Książka ukazała się 29 lipca. Przedmowę napisał John Howe. Poza wersją angielską, książka została wydana również po niemiecku jako „Die Schweiz in Tolkiens Mittelerde”.

Więcej o książce na stronie autora: https://msmonsch.com/switzerland-in-tolkiens-middle-earth/.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.