Tolkienowska tablica zawisła w Withernsea, w Trójkącie Tolkiena

W mieście Withernsea w angielskim hrabstwie East Riding of Yorkshire zawisła w poniedziałek niebieska tablica upamiętniająca stacjonowanie Tolkiena w pobliskiej bazie wojskowej w 1917. Za inicjatywą stoi Phil Mathison, mieszkaniec Hull.

Tablica zawisła na budynku pod adresem 76 Queen Street, gdzie obecnie mieści się kawiarnia Lifeboat Café. Latem 1917 roku mieszkała w nim Edith Tolkien, podczas gdy Profesor stacjonował w oddalonym o trzy mile Thirtle Bridge Camp po tym, jak opuścił szpital w Hull.

Za upamiętnieniem autora „Władcy Pierścieni” w ten sposób stoi Phil Mathison, autor książki „Tolkien in East Yorkshire 1917-1918”. Nie jest to jego pierwsza tolkienowska tablica. Jedna wisi na Uniwersytecie w Hull, który podczas wojny pełnił rolę szpitala, w którym leczono Tolkiena. Druga znajduje się w położonym na północny-zachód Hornsea, gdzie przez jakiś czas przebywała Edith. Razem te trzy tablicę wyznaczają obszar, zwany Trójkątem Tolkiena (The Tolkien Triangle) – choć jak mówi Phil Mathison, zamiast w Withernsea, tablica powinna znaleźć się dalej na południowy-wschód, w Kilnsea, jednak nie istnieją tam już budynki, które można jednoznacznie skojarzyć z obecnością Tolkiena zimą 1917/1918. Cały Trójkąt Tolkiena powiązany jest przede wszystkim z losami Tolkiena po powrocie z frontu. Szczególnym miejscem w nim jest Roos, gdzie na leśnej polanie Edith tańczyła dla Johna, co znalazło odbicie w opowieści o Berenie i Lúthien.

Niebieskie tablice w Anglii służą do oznaczania miejsc związanych z zasłużonymi osobami. Profesor Tolkien doczekał się już wielu takich tablic na terenie Anglii – w miejscach gdzie żył bądź pracował, ale też w afrykańskim Bloemfontain, gdzie się urodził.

Źródła:

Jedna uwaga do wpisu “Tolkienowska tablica zawisła w Withernsea, w Trójkącie Tolkiena

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.