„Zielony Rycerz” od dziś w kinach

Na ekranach kinowych pojawił się dziś „Zielony Rycerz”, film fantasy oparty na legendach arturiańskich, w reżyserii Davida Lowery’ego. Powstał na podstawie poematu „Pan Gawen i Zielony Rycerz”, który na współczesny angielski przełożył J.R.R. Tolkien.

„Pan Gawen i Zielony Rycerz” (Sir Gawain and the Green Knight) to anonimowy poemat, datowany na XIV wiek. Pierwszy raz J.R.R. Tolkien zabrał się za tekst w 1925 roku, kiedy razem z E.V. Gordonem przygotowali jego naukowe opracowanie. Właściwie tłumaczenie tekstu Profesor przygotował wiele lat później, tłumacząc też teksty „Perła” i „Króla Orfeo”. „Perła” to tekst zapisany na rękopisie „Pana Gawena i Zielonego Rycerza”, spisany przez tego samego autora (rękopis zawiera też teksty „Czystość” i „Cierpliwość”). Zbiór „Pan Gawen i Zielony Rycerz. Perła. Król Orfeo” ukazał się po śmierci J.R.R. Tolkiena, w 1975 roku dzięki Christopherowi Tolkienowi. Oprócz trzech tytułowych tekstów, zawiera też „Pożegnanie Gawena”. W Polsce książka ukazała się w 1997 roku, przetłumaczona przez Andrzeja Wichera.

Amerykańsko-irlandzki film „Zielony Rycerz” został zapowiedziany w 2018 roku. Początkowo film planowano na maj 2020 roku, jedna pandemia COVID-19 opóźniła premierę. David Lowery wykorzystał też ten czas na wprowadzenie do filmu poprawek. Ostatecznie film ukazał się 30 lipca. W rolę Pana Gawena wciela się Dev Patel, a Zielonego Rycerza gra Ralph Ineson.

Nie jest to pierwsze filmowe podejście do poematu. Dwukrotnie był dziełem Stephena Weeksa, raz w 1973 jako „Gawain and the Green Knight”, następnie w 1984 jako „Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight”. Lata 1991 i 2002 przyniosły dwie adaptacje telewuzyjne. W 2014 Martin Beilby nakręcił film krótkometrażowy. Na podstawie poematu powstały też spektakle teatralne i operowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.