Fanowski „Silmarillion” w jednotomowym wydaniu już jest

Fanowski „Silmarillion” od MumakiL Fandom Press w wydaniu jednotomowym opuścił drukarnie i trafił pierwszych do czytelników. Na to wydanie czekano od 2017 roku.

O inicjatywie zrobiło się głośno w fandomie w 2013 roku. Grupa MumakiL Fandom PresSsss, kierowana przez MumakiLa, na podstawie dostępnych tekstów Tolkiena przygotowała nową wersję „Silmarillionu”, próbując spojrzeć na dobór tekstów pod innym kątem niż dokonali tego oryginalnie Christopher Tolkien i Guy Gavriel Kay. Opracowany tekst został wydany i wydrukowany na zasadach użytku prywatnego i trafił do nielicznych fanów. Jednak ze względu na ogrom pracy, podjęto decyzję o podzieleniu dzieła na dwie części i przygotowanie na razie tylko pierwszego tomu. Na tom drugi przyszło fanom czekać do maja 2017 roku. Nieliczny nakład został rozdzielony wśród chętnych, priorytetowo traktując posiadaczy pierwszego tomu, ale podano też informację, że jesienią całość ukaże się w jednym tomie.

Zakres prac niezbędnych do połączenia obu tomów w jeden okazał się większy niż początkowo przypuszczano. Jednak w połowie czerwca tego roku na Forum dyskusyjnym miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena pojawiła się informacja, że prace zakończono i tekst jest gotów do wydruku. Ostatecznie ta wersja „Silmarillionu” osiągnęła objętość ponad 1120 stron. Zaplanowano wydruk 150 sztuk, zaś na wolne egzemplarze chętni znaleźli się błyskawicznie. W połowie lipca pierwsze egzemplarze zaczęły docierać do fanów. W tej chwili lista zamówień jest zamknięta, ale niewykluczone, że po zrealizowaniu całości wysyłki pojawią się jakieś wolne książki.

Nie jest to pierwsza inicjatywa MumakiL Fandom PresSsss. Wśród innych ich tytułów znajdują się opracowania tekstów Tolkiena: „Narn e·’Rach Morgoth” oraz „Narn e·Dant Gondolin”, dwa tomy antologii twórczości fanów „Inne umysły, serca i dłonie” czy „Syn Gondoru” Katarzyny „Kasiopei” Chmiel-Gugulskiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.