Númenoryjski dywan z Aubusson

Tkacze z francuskiego Aubusson ukończyli kolejną z tolkienowskich tapiserii. Odcięcie z krosien tzw. dywanu númenoryjskiego, przygotowanego przez manufakturę Roberta Foura miało miejsce 4 czerwca.

Aubusson to francuska miejscowość, w regionie Nowej Akwitanii, słynąca ze sztuki tkania gobelinów. Sztuka ta sławą cieszy się już od XIV wieku, a od 2009 roku wpisana jest na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W 2017 roku Cité internationale de la Tapisserie, główna instytucja zajmująca się ochroną i promocją sztuki tkackiej, podpisała umowę z Tolkien Estate, na mocy której ma powstać 13 gobelinów oraz jeden dywan na podstawie grafik J.R.R. Tolkiena. Nie licząc właśnie odsłoniętego dzieła, powstało ich już 9, w tym przedstawiające spływ Bilba na beczkach, Gwaihira czy ilustrację z Listów Świętego Mikołaja.

Dywan númenoryjski jest przeniesieniem na krosna dziesięciocentymetrowej ilustracji wykonanej przez pisarza. Końcowe dzieło ma wymiary 4,6 na 3,3 metra. Jego tkanie zajęło 1600 godzin i wymagało 607 tysięcy węzłów. Jest to jedyny dywan oraz jedyne dzieło warsztatu Roberta Foura w tolkienowskiej kolekcji tapiserii.

W piątkowej uroczystości odcięcia dywanu w warsztacie Roberta Foura brała udział Baillie Tolkien, druga żona Christophera Tolkiena. 10 czerwca tapiseria zawiśnie na wystawie w Cité internationale de la Tapisserie.

Źródła:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.