Zmarł holenderski ilustrator Cor Blok

Cor Blok, holenderski ilustrator, autor ponad setki ilustracji do dzieł Tolkiena, zmarł 17 kwietnia w wieku 87 lat. Wśród miłośników twórczości Profesora znany był przede wszystkim ze swojego unikatowego, minimalistycznego stylu.

Informację przekazało jeszcze w kwietniu Holenderskie Towarzystwo Tolkienowskie Unquendor za pośrednictwem swojego profilu na Twitterze. Niestety, informacja dotarła do nas z opóźnieniem, co nie zmienia faktu, że jest to artysta wart wspomnienia.

Cor Blok urodził się w Hadze, tam też podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych. Podczas swojej kariery pracował na różnych stanowiskach z muzeach (był m.in. głównym kuratorem sztuki współczesnej w Muzeum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie) oraz wykładał sztukę współczesną na uniwersytetach, m.in. na Uniwersytecie w Utrechcie, Uniwersytecie w Maastricht czy Uniwersytecie w Lejdzie, gdzie pracował do emerytury.

W latach 1958-1962 stworzył ponad setkę ilustracji do „Władcy Pierścieni”, wydanego po angielsku cztery lata wcześniej. Był więc jednym z przecierających szlaki w tej dziedzinie. Dzięki wydawnictwu George Allen & Unwin, artysta miał okazję odwiedzić J.R.R. Tolkiena w Oksfordzie w 1961 roku. Ilustracje przypadły do gustu pisarzowi i zakupił dwie z nich („Bitwa o Rogaty Gród” i „Martwe Bagna”). Trzecią, „Dunharrow”, otrzymał w prezencie.

Prace Cora Bloka zdobiły holenderskie wydanie „Władcy Pierścieni” z 1965 roku, znalazły się w książce „Realms of Tolkien”. Kalendarz Tolkienowski z 1998 roku zawierał jego „Mûmaka z Haradu”, zaś kalendarz z 2011 roku był poświęcony mu w całości. W tym samym roku ukazał się album z jego pracami, zatytułowany „A Tolkien Tapestry”.

Prace artysty można zobaczyć m.in. na stronach: http://www.corblok.com/ i https://arthur.io/art/cor-blok.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.