Zwycięzcy The Tolkien Society Award 2021

Tolkien Society na wczorajszym walnym zebraniu ogłosiło zwycięzców The Tolkien Society Award 2021. Wyróżnieni zostali Ted Nasmith, Verlyn Flieger, J.R.R. i Christopher Tolkien, Tolkien Experience Podcast oraz Dimitra Fimi.

Laureatów nagrody wybrali członkowie Tolkien Society, głosując na nominowane osoby i dzieła z listy wybranej na podstawie zgłoszeń Internatów.

W kategorii Best Artwork (Najlepsza Praca Artystyczna) wygrał Ted Nasmith dziełem „He Beheld a Vision of Gondolin Amid the Snow” (Ujrzał wizję Gondolinu pośród śniegu). Przypomnijmy, że artysta otrzymał też nagrodę w tej samej kategorii w 2019 roku za “Durin’s Crown and the Mirrormere“.

W kategorii Best Article (Najlepszy Artykuł) za wyróżniono tekst Verlyn Flieger pt. „Defying and Defining Darkness” (Opieranie się i definiowanie ciemności), opublikowany w Mallornie nr 61.

W kategoria Best Book (Najlepsza Książka) wygrało ilustrowane wydanie „Niedokończonych Opowieści” autorstwa J.R.R. Tolkiena, pod redakcją Christophera Tolkiena. Jest to wydanie z okazji 40 lecia pierwszej edycji tego dzieła. Ilustracje do niego wykonali Alan Lee, Ted Nasmith i John Howe. Pośmiertnie wydane dzieła Profesora niejednokrotnie zdobywały uznanie Tolkien Society, w przeszłości nagrodzono również Berena i Lúthien (2018), A Secret Vice (2017), Beowulfa (2015) i Upadek króla Artura (2014).

W kategorii Best Online Content (Najlepsza Treść Online) doceniono podcast Tolkien Experience Podcast Luke’a Sheltona. Wystartował 3 stycznia zeszłego roku. W podcaście prowadzący: Luke Shelton i Sara Brown, rozmawiają z fanami i ważnymi osobistościami fandomu o ich doświadczeniach z twórczością J.R.R. Tolkiena.

Outstanding Contribution Award (Nagroda za wyjątkowy wkład) przyznawana jest całokształt prac na rzecz promowania twórczości J.R.R. Tolkiena, nie tylko za osiągnięcia 2020 roku. Tym razem postanowiono uhonorować Dimitrę Fimi, badaczkę Tolkiena, wykładającą literaturę fantasy i dziecięcą na Uniwersytecie Glasgow. W jej dorobku znajdują się m.in. książkaTolkien, Race and Cultural History: From Fairies to Hobbits, redakcja A Secret Vice (razem z Andrew Higginsem) czy redakcja Sub-creating Arda (razem z Thomasem Honeggerem). W ubiegłych latach otrzymała nagrodę Tolkien Society za artykuły „Was Tolkien really racist?” (Czy Tolkien naprawdę był rasistą?) w 2019 roku i “‘Tears are the very wine of blessedness: joyful sorrow in J.R.R. Tolkien’s The Lord of the Rings“’ (Łzy są winem szczęścia: o radosnym smutku we „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena) w 2018.

Tolkien Society przyznaje nagrody od 2014 roku, chcąc wyróżnić osoby, których działalność realizuje cele statutowe stowarzyszenia, czyli edukowanie publiki i promowanie badań w zakresie życia i twórczości profesora Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Christopher Tolkien, Priscilla Tolkien, Elena Kukanova, Jenny Dolfen, Wayne G. Hammond i Christina Scull, John Garth czy Oronzo Cilli.

Źródło: https://www.tolkiensociety.org/2021/04/winners-of-the-tolkien-society-awards-2021-announced/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.