„Chraniteli” – rosyjska adaptacja „Drużyny Pierścienia” z 1991 roku

Rosyjska stacja telewizyjna Piatyj Kanał opublikowała na swoim kanale na YouTubie film „Chraniteli” (Хранители – pol. Strażnicy, Opiekunowie), spektakl teatru telewizji z 1991 roku na podstawie „Drużyny Pierścienia”.

„Chraniteli” zostali nakręceni dla leningradzkiej telewizji i wyemitowani tylko raz, w 1991 roku. Potem zdawało się, że taśmy z nagraniem zaginęły. W 2012 roku film został wymieniony przez serwis Mir Fantastiki w artykule wspominającym zapomniane produkcje na podstawie twórczości Tolkiena. Niespodziewanie, w ostatnich dniach marca, na stronie stacji telewizyjnej Piatyj Kanał ogłoszono, że nagranie zostało odnalezione przez archiwistów, zdigitalizowane oraz opublikowane na serwisie YouTube stacji.

Spektakl został wyreżyserowany przez Natalię Sieriebriakową. Również ona napisała scenariusz na podstawie tłumaczenia Andrieja Kistiakowskiego i Władimira Murawjowa (stąd m.in. nazwisko Torbins zamiast Baggins czy sam tytuł, zamiast później używanego „Bratstwo kolca”). Wystąpili m.in. Gieorgij Sztil jako Bilbo, Walerij Djaczenko jako Frodo czy Wiktor Kostieckij jako Gandalf. Jak podkreślane jest w doniesieniach o publikacji nagrania, w tej wersji „Drużyny Pierścienia” pojawia się także Tom Bombadil (w tej roli Siergiej Parszyn).

Nagranie, podzielone na dwie części, dostępne jest pod poniższymi adresami. Obecnie nie uwzględniają napisów w językach innych niż rosyjski.

Warto dodać, że Rosjanie nagrali w 1985 roku również telewizyjny spektakl teatralny na podstawie „Hobbita”. Wyreżyserowany został przez Władimira Łatyszewa, a jego pełen tytuł to „Bajeczna podróż pana Bilbo Bagginsa, Hobbita, przez dziką krainę, czarny las, przez zamglone góry. Tam i z powrotem”(„Skazocznoje putieszestwije mistiera Bilbo Biegginsa, Hobbita, czeriez dikij kraj, czornyj les, za tumannyje gory. Tuda i obratno”)

Źródła:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.