Dzień Czytania Tolkiena 2021, podsumowanie pierwsze

Bielsko-Biała, Hajnówka, Katowice, Lesznowola, Oświęcim, Siemianowice Śląskie, Włocławek i Zielona Góra – to pierwsze miasta, które trafiły na listę obchodów Dnia Czytania Tolkiena. Tam biblioteki i domy kultury przygotowują wydarzenia na 25 marca.

Dotychczasowe znaleziska potwierdzają, że czytanie w tym roku odbywać będzie się przede wszystkim w sieci, nie zabrakło jednak kilku wydarzeń „na miejscu”. I choć w sieci nie obowiązują ograniczenia przestrzenne i można udać się na spotkanie do dowolnego miejsca, już teraz widać liczne konflikty czasowe. A to zapewne dopiero początek, bo nasza coroczna akcja kompletowania listy wydarzeń związanych z Dniem Czytania Tolkiena trwa dalej. Przypominamy, że pod zalinkowanym wpisem znajdziecie najbardziej aktualną listę wydarzeń. Zaś poniżej podsumowanie wydarzeń, które odbędą się 25 marca.

Filia nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach organizuje tego dnia prelekcję. Tematem będzie fenomen J.R.R. Tolkiena, a wygłosi ją Elżbieta Gepfert, była prezes Śląskiego Klubu Fantastyki. Odbędzie się ona za pośrednictwem Facebooka: https://www.facebook.com/events/266727528223467/. Spotkanie rozpocznie się o 9:00.

Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku przygotowuje wydarzenie zatytułowane „Z kart opowieści do biblioteki”. Odbędzie się ono online, opisywane jest jako spotkanie z czarodziejem Gandalfem. Więcej szczegółów na razie nie podano, zainteresowani powinni śledzić stronę biblioteki (http://biblioteka.wloclawek.pl/) lub jej profile w mediach społecznościowych (https://www.facebook.com/filia11MBPwloclawek/). Źródło: http://www.wloclawek.pl/pl/wydarzenie/8/17068/swiatowy-dzien-czytania-tolkiena-z-kart-powiesci-do-biblioteki.

W Bielsku-Białej czytanie odbędzie się w Miejskim Domu Kultury przy udziale Bractwa Śródziemia. W planie jest odczytanie fragmentów dzieł Tolkiena. Wydarzenie dostępne będzie online na Facebooku i kanale YouTube MDK (https://www.facebook.com/mdkbielsko, https://www.youtube.com/channel/UCLoOJUrIV-kYdJP5Yk3ZJ7A) oraz Bractwa Śródziemia (https://www.facebook.com/brotherhoodofmiddleearth). Początek o godzinie 17:00. Źródło: https://www.bielsko.info/rozrywka/26608-marzec-w-mdk-warsztaty-konkursy-cos-na-dzien-kobiet-bielsko-biala.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lesznowoli zaprasza na rozmowę o fenomenie Tolkiena. O profesorze opowie dr Magdalena Mączyńska, autorka m.in. pracy Trees of Middle-earth: J.R.R. Tolkien’s Mythical Creation. Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom w godzinach 17:00-18:30. Chęć uczestnictwa nNależy uprzednio zgłosić mailowo na adres biblioteki. Źródło: http://bp-lesznowola.pl/event/1901/.

Po raz siódmy do Dnia Czytania Tolkiena dołącza zielonogórska Góra Mediów. Za pośrednictwem Facebooka odbędzie się czytanie fragmentu „Hobbita”, sceny z trollami. Czytać będą m.in. Ida Ochocka, Agnieszka Der oraz Agnieszka Hryniewicz. Początek czytania o godzinie 17:00. Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/439731323906507/.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu zaprasza zarówno do sieci jak i na żywo. W wypożyczalni zaprezentowana będzie wystawa poświęcona Tolkienowi, a wypożyczający książki otrzymają zakładki z cytatami z dzieł Tolkiena. Jednocześnie na Facebooku (https://www.facebook.com/mbp.oswiecim) od godziny 9:00 odbywać będzie się konkurs literacki. Źródło: http://mbp-oswiecim.pl/kalendarz/.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich przygotowuje dwa wydarzenia, dla młodszych oraz dla starszych czytelników. W Dziale dla Dzieci i Młodzieży od 10:00 do 18:00 będą przygotowywane i rozdawane zakładki z cytatami z „Hobbita”. Będzie też można wypełnić quiz z wiedzy o „Hobbicie”, dostępny również online. Zaś w Bibliotece Centralnej o 17:00 odbędą się warsztaty twórcze „Spotkanie z Wyobraźnią”. Źródło: http://www.mbpsiemianowice.pl/index.php/kalendarium/kalendarium.

Na koniec Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce. Strona biblioteki informuje o wydarzeniu zaplanowanym od godziny 10:00 do 18:00, jednak w tej chwili brak jest szczegółów. Zainteresowani powinni śledzić stronę biblioteki lub jej profil na Facebooku (https://www.facebook.com/Miejska-Biblioteka-Publiczna-w-Hajn%C3%B3wce-163741900325308). Źródło: https://biblioteka.hajnowka.pl/index.php/lista-wydarzen/13-dzien-czytania-tolkiena.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.