Ulica imienia Tolkiena w hiszpańskiej Mosquerueli

W hiszpańskiej gminie Mosqueruela jedna z nowych ulic została nazwana imieniem J.R.R. Tolkiena. Mieszkający tam tolkienista, Luis, zgłosił radzie gminy propozycję nazwy, a ta została oficjalnie nadana w listopadzie.

Mosqueruela to gmina w prowincji Teruel, w Aragonii. Położona jest na zboczu Sierra de Gúdar. Od 2000 roku mieszka tam Luis, aktywny tolkienista, m.in. współpracujący z biblioteką w Teruel w celu organizowania wydarzeń poświęconych twórczości Profesora.

Gdy kilka miesięcy temu wytyczono nowe ulice, Luis zgłosił pomysł nadania dwóm z nich nazw na cześć pisarzy: J.R.R. Tolkiena i Michaela Ende (autora „Niekończącej się historii”). Rada gminy podczas majowej sesji zaakceptowała pomysł. Nazwa weszła w życie 27 listopada. Jeszcze nie ustawiono tabliczek z nazwą, nie wszystkie internetowe mapy zostały zaktualizowane (ulica jest widoczna m.in. w serwisie OpenStreetMaps). Aby znaleźć ulicę, należy szukać adresu 9H23+P2 Mosqueruela.

Jest to pierwsza hiszpańska ulica nazwana na cześć Tolkiena, jednak nie pierwsza na świecie. Najbardziej znanym przykładem jest holenderskie Geldrop, gdzie aleja Laan van Tolkien przebiega przez dzielnicę, której wszystkie ulice mają nazwy zaczerpnięte z książek tego pisarza. Kilka ulic Tolkiena można znaleźć w Anglii (pisaliśmy też o powstającym osiedlu Tolkien Grange) czy w Stanach Zjednoczonych. Jednak według danych Hiszpańskiego Towarzystwa Tolkienowskiego, w Mosquerueli może być pierwsza ulica zawierająca inicjały i jednoznacznie wskazująca, o którego Tolkiena chodzi.

Źródło: https://www.sociedadtolkien.org/blog/2021/03/04/j-r-r-tolkien-ya-tiene-una-calle-en-espana (po hiszpańsku)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.