List Tolkiena do Doris Sykes na aukcji

Dom aukcyjny Hermitage Fine Art z Monako na lutowej aukcji rękopisów wystawił list J.R.R. Tolkiena do Doris Elizabeth Sykes, w którym opisuje m.in. wygląd hobbitów. Nie podano informacji o sprzedaży listu.

Profesor Tolkien korespondował z Doris Elizabeth Sykes w sprawie ilustracji, które narysowała i przesłała autorowi. Wysłał jej przynajmniej dwa listy, w styczniu i lipca 1956 roku. List na aukcji jest tym z lipca. Na trzech stronach J.R.R. Tolkien pisze, że ilustracje które otrzymał, są dobre. Poświęca też kilka słów na opisanie wyglądu hobbitów, którzy powinni wyglądać jak normalni ludzie, a nie jak dzieci. Sugeruje sprawdzenie opisów w książce, a nawet proponuje podesłanie egzemplarza książki z puli kilku wybrakowanych sztuk, które posiadał, jednocześnie prosi jego o zwrot.

List był już wcześniej znany fanom Profesora. Razem ze styczniowym pojawiły się na aukcji w 2013 w domu aukcyjnym Christie’s. Sprzedano je wówczas za 15 000 funtów. W 2016 na forum strony Tolkien Collector’s Guide pojawiła się oferta sprzedaży listu z lipca. List był licytowany na stronie Hermitage Fine Art także w październiku 2020 roku.

Teraz Hermitage Fine Art wystawił listy z ceną 16 000 / 17 000 euro. Na tej samej aukcji pojawiły się m.in. listy Wistona Churchilla, Charlesa Darwina, Arthura Conana Doyle’a czy Edvarda Muncha. Jedynie list Fridy Kahlo został wyceniony wyżej niż ten od Tolkiena. Dom aukcyjny nie podał informacji na temat sprzedaży i ostatecznej ceny.

Źródła:
https://hermitagefineart.com/en/auctions/2021-february-manuscripts/
https://hermitagefineart.com/en/lots/2020-october-manuscripts/726/
https://www.tolkienguide.com/modules/newbb/viewtopic.php?forum=18&post_id=16818

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.