Tolkien i świat klasyczny

Wydawnictwo Walking Tree Publishers opublikowało 16 stycznia nową książkę pod redakcją Hamisha Williamsa, zatytułowaną Tolkien and the Classical World. To zbiór tekstów wpływie klasycznej literatury rzymskiej i greckiej na twórczość Tolkiena.

Prace nad książką rozpoczęły się dwa lata temu, kiedy ogłoszono zbiórkę tekstów. Zamysłem było pokazanie, że Tolkien czerpał inspiracje nie tylko z literatury średniowiecznej, ale też mitu, poezji, dramatu, historii i filozofii Rzymu i Grecji. Ostatecznie wybrano 14 prac, poruszających takie tematy jak grecka i rzymska historiografia w Numenorze, Śródziemie jako Zaświaty, Dzieci Hurina a teoria tragedii Arystotelesa, Gondor jako starożytny świat śródziemnomorski, a Rohan jako świat germański czy klasyczne pasterstwo w Śródziemiu. Ilustrację na okładkę przygotował Jay Johnstone.

Walking Tree Publishers to założone w 1996 roku w Szwajcarii wydawnictwo non-profit, specjalizujące się w publikacjach naukowych dotyczących Tolkiena i jego twórczości. Prace te wydawane są w serii Cormarë, liczącej wraz nową publikacją 45 pozycji, wśród nich Sub-creating Arda, Pagan Saints in Middle-earth czy Laughter in Middle-earth.

Źródło: http://www.walking-tree.org/books/tolkien_and_the_classical_world.php

2 uwagi do wpisu “Tolkien i świat klasyczny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.