Inklingowski pub Lamb & Flag zostanie zamknięty

Oksfordzki pub Lamb & Flag, służący w latach 60. XX wieku jako miejsce spotkań J.R.R. Tolkiena i Inklingów, zostanie zamknięty pod koniec stycznia, po ponad 450 latach działalności. Przyczyną są kłopoty finansowe, związane z pandemią COVID-19.

Pubem, który najbardziej zasłynął jako miejsce spotkań literackiej grupy Inklingów, jest The Eagle and Child, mieszczący się po przeciwnej stronie ulicy St. Giles. Jednak po modernizacji Orła i Dziecięcia w 1962 roku, grupa postanowiła przenieść się do Baranka i Flagi. Po śmierci C.S. Lewisa w 1963 roku, który był centralną postacią spotkań, te z czasem ustały.

Obecnie trwają kolejne modernizacje pubu The Eagle and Child, który ma stać się hotelem. Niektórzy tolkieniści wyrażają obawy o losy tego miejsca i zachowanie inklingowskiego klimatu. Dlatego Lamb & Flag dawało nadzieję, że pozostanie niedaleko miejsce wierne duchowi „tamtych spotkań”. Pub do dziś nie posiada telewizora, w środku nie gra muzyka. Jest miejscem, do którego ludzie przychodzą rozmawiać.

Trwająca pandemia COVID-19 mocno wpłynęła na wyniki finansowe lokalu. Władze St John’s College, kolegium Uniwersytetu Oksfordzkiego, będącego właścicielem pubu, podjęły decyzję o jego zamknięciu z dniem 31 stycznia 2021 roku. Wyniki finansowe z ostatnich 12 miesięcy wskazują na nierentowność Lamb & Flag, a prawo nie pozwala kolegium bezpośrednio wspierać biznesu generującego straty.

Pub powstał w 1566 roku, choć w obecne miejsce, przy ulicy St Giles 12 został przeniesiony w 1613 roku. Jego właścicielem od początku było St John’s College. Sam budynek jest uznawany za zabytek kategorii II. Od 1997 zyski z działalności pubu były przeznaczane na stypendia dla studentów. Kolegium zapowiedziało, że zamknięcie pubu nie wpłynie na stypendia.

Źródła:
https://www.standard.co.uk/news/uk/lord-of-the-rings-pub-to-close-450-years-b901101.html
https://www.bbc.com/news/uk-england-oxfordshire-55763746

Jedna uwaga do wpisu “Inklingowski pub Lamb & Flag zostanie zamknięty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.