Pierwszy miesiąc zbiórki na zakup domu Tolkiena

Project Northmoor podaje, że pierwszy miesiąc zbiórki na zakup byłego domu Tolkienów przyniósł około 14% planowanej kwoty. Organizacja wystartowała również z akcją na Kickstarterze, ogłosiła też pierwsze kursy, które mogłyby odbyć się w domu.

Na początku grudnia organizacja Project Northmoor ogłosiła, że zbiera fundusze za zakupienie domu przy Northmoor Road 20 w Oksfordzie, w którym w latach 1930-1947 profesor Tolkien mieszkał razem z rodziną. Ma tam powstać centrum literackie poświęcone Tolkienowi. Cel pieniężny, jaki postawiono, to 4,5 miliona funtów, z czego 4 miliony to sam zakup domu, reszta przeznaczona jest na remont. W promocję akcji zaangażowali się m.in. aktorzy z filmów Petera Jacksona: Ian McKellen (Gandalf), Martin Freeman (Bilbo w „Hobbicie”), John Rhys-Davies (Gimli). Według stanu na 29 grudnia, zebrano 14% wymaganej kwoty, czyli około 630 tys. funtów. Zgodnie z ustaleniami z agencją nieruchomości, w marcu oferta zakupu wróci na wolny rynek.

W odpowiedzi na prośby osób chętnych do wsparcia, rozpoczęto również zbiórkę na platformie Kickstarter (dostępną pod adresem https://www.kickstarter.com/projects/2126005107/preserve-jrr-tolkiens-former-home-as-a-public-writing-haven/description). Wystartowała 24 grudnia i celuje w 500 tys. funtów. Na razie zebrano w ten sposób 23,5 tys. funtów. Zgodnie z polityką Kickstartera, w przypadku niepowodzenia zbiórki do 21 lutego, całość wpłat zostanie zwrócona wspierającym. Zaś sukces na Kickstarterze to przekazanie pieniędzy Project Northmoor niezależnie od stanu głównej zbiórki.

Project Northmoor ogłosił też pierwsze kursy, które zostaną zorganizowane latem tego roku (o ile sytuacja epidemiczna na to pozwoli): Following in Tolkien’s footsteps: creative writing in Oxford (Podążając śladami Tolkiena: kreatywne pisanie w Oksfordzie) oraz Walking and writing in the Shire (Spacerowanie i pisanie w Shire). Oba są połączeniem zwiedzania Oksfordu i okolic oraz warsztatów pisarskich prowadzonych przez profesjonalnych autorów, jednak jeszcze nie podano żadnych nazwisk. Jeżeli zbiórka odniesie sukces, to właśnie dom przy Northmoor Road 20 stanie się bazą kursu.

Sama inicjatywa spotkała się w części środowiska tolkienowskiego z wątpliwościami. Tolkien Society oświadczyło, że nie jest związane z akcją i podało powody, dla których podjęto decyzję o nienawiązywaniu współpracy. Wśród nich, powtarzanych też w innych grupach tolkienowskich, są m.in.: fakt, że dom nie będzie publicznie dostępnym muzeum (na co nie pozwalają lokalne przepisy); duży akcent położony warsztaty kreatywne, a nie szerzące wiedzę o postaci i twórczości Tolkiena; biznes oparty na prowadzeniu pensjonatu czy nadużywanie zwrotu „ratowanie domu Tolkiena”, podczas gdy dom jest wpisany na listę zabytków i nie jest w żaden sposób fizycznie zagrożony.

Project Northmoor to zarejestrowana w Anglii organizacja charytatywna, która powstała specjalnie w celu zakupu domu Tolkiena. Jej przewodniczącą jest pisarka Julia Golding. Organizacja wspierana jest w Stanach Zjednoczonych przez Briana i Frances Boydów.

Strona Project Northmoor: https://www.projectnorthmoor.org/.

Jedna uwaga do wpisu “Pierwszy miesiąc zbiórki na zakup domu Tolkiena

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.