Kalendarz Shire’u na 2021 rok od Elendilionu

Serwis Elendilion opublikował, przygotowany przez Ryszarda Derdzińskiego, kalendarz Shire’u na rok 2021. Daty 2021 roku przeliczono na 1498 rok rachuby Shire’u (77 rok Czwartej Ery). PDF w kalendarzem dostępny jest do pobrania na Elendilionie.

To nie pierwszy taki kalendarz przygotowany przez Elendilion, z poprzednim mieliśmy do czynienia w 2019 roku. Rachunek opiera się na opisywanej przez Tolkiena astronomicznej zbieżności lat 1941-1942 naszego świata z latami 3018-3019 Trzeciej Ery. Zgodnie z tymi wyliczeniami, nowy rok rozpoczął się 1 dnia miesiąca Afteryule, odpowiadającego 25 grudnia. Dodatkowo, każdy miesiąc ma 30 dni, a kilka dat nie należy do żadnego miesiąca. Wynikiem są nieco przeliczenie dni, niż wynika to wprost z treści „Hobbita” czy „Władcy Pierścieni”, gdzie miesiące kalendarza Śródziemia są przekładne na nasze miesiące.

Kalendarz przygotowano w języku angielskim, z wykorzystaniem również zapisu tengwarem dla nazw miesięcy i liczb. Zaznaczono ważne daty zarówno ze Śródziemia, jak i życia Tolkiena czy społeczności Elendilich. Całość ozdobiona jest ilustracjami Toma Lobacka.

Kalendarz można pobrać z tej strony: http://www.elendilion.pl/2020/12/18/shire-calendar-2021-1498/.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.