Oświadczenie Tolkien Society w sprawie projektu Northmoor

Tolkien Society 8 grudnia wydało oświadczenie, w którym zaznacza, że nie jest w żaden sposób powiązane z akcją Project Northmoor. Organizacja wymieniła również powody, dla których podjęła decyzję o rezygnacji ze współpracy.

Shaun Gunner, obecny przewodniczący Tolkien Society, został kilka tygodni temu poproszony o udział w filmie promującym projekt Northmoor, inicjatywę mającą na celu zakupienie dawnego domu Tolkienów. Po zadaniu dodatkowych pytań organizatorom zbiórki, oraz po konsultacji z komitetem Tolkien Society, jednogłośnie ustalono, że działania Project Northmoor nie wpisują się w cele, jakie stawia sobie Tolkien Society.

Szczególne wątpliwości wzbudziły następujące punkty:

  • Dwustronicowy opis projektu nie zawierał wystarczająco dużo szczegółów.
  • W zarządzie organizacji Project Northmoor nie ma żadnych istotnych przedstawicieli społeczności tolkienowskiej (badaczy, artystów, pisarzy).
  • Dom po zakupie nie stanie się otwartym dla szerokiej publiki muzeum. W FAQ Projektu Northmoor pojawiło się wyjaśnienie, że plan zagospodarowania dzielnicy nie zezwala na inny typ budynków, niż mieszkalne. Organizatorzy chcą zachować „domowy” charakter posesji i przyjazne stosunki z sąsiadami.
  • Project Northmoor sprawia wrażenie stawiania przede wszystkim na organizację warsztatów kreatywnych, a nie szerzących wiedzę o osobie J.R.R. Tolkiena.
  • Jednym z typów aktywności odbywających się w domu miały być wydarzenia o charakterze rekolekcji, co wykracza poza zakres działalności Tolkien Society. Jednocześnie w zaktualizowanym FAQ na stronie akcji zaznaczono, że Project Northmoor nie jest organizacją religijną.
  • Plan biznesowy zakłada prowadzenie pensjonatu, z zatrudnionym na pełen etat opiekunem.
  • Sam budynek jest prawnie uznawany za historyczny, oznakowany jest pamiątkową niebieską tablicą, więc nie jest potrzebna dodatkowa ochrona w tym zakresie.
  • Nie jest jasne powiązanie między Project Northmoor a amerykańskimi partneremi.
  • Sama organizacja Project Northmoor istnieje dopiero miesiąc i trudno przewidzieć jak sobie poradzi z prowadzeniem przedsięwzięcia.

Swoje wątpliwości co do projektu wyraziły też inne grupy tolkienowskie, w tym francuski serwis Tolkiendil czy społeczność zgromadzona wokół Tolkien Collector’s Guide.

Project Northmoor to społecznościowa zbiórka na zakupienie domu przy Northmoor Road 20 w Oksfordzie, w którym J.R.R. Tolkien mieszkał wraz z rodziną w latach 1930-1947. Dom ma stać się miejcem spotkań fanów Tolkiena i organizacji różnych warsztatów. Zbiórka wystartowała 2 grudnia, w jej promocję zaangażowali się m.in. aktorzy z filmów Petera Jacksona: Ian McKellen (Gandalf), Martin Freeman (Bilbo w „Hobbicie”), John Rhys-Davies (Gimli). 7 grudnia poinformowano o zebraniu 600 tys. dolarów z planowanych 6 milionów (4,5 miliona funtów).

Tolkien Society to jedna z najważniejszych organizacji tolkienowskich na świecie. Została założona w 1969 roku przy aprobacie J.R.R. Tolkiena, który został jej prezesem. Formalnie pełni tę funkcję do dziś, a jego córka, Priscilla, jest wice-prezesem. TS jest zarejestrowaną organizacją charytatywną, stawiającą sobie za cel promowanie wiedzy o życiu i twórczości Profesora Tolkiena.

Źródło: https://www.tolkiensociety.org/2020/12/statement-on-project-northmoor/

Jedna uwaga do wpisu “Oświadczenie Tolkien Society w sprawie projektu Northmoor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.