Project Northmoor – zbiórka na dom Tolkiena

Dziś ruszyła zbiórka publiczna na zakup oksfordzkiego domu w którym mieszkał J.R.R. Tolkien, prowadzona przez organizację Project Northmoor. Celem jest utworzenie centrum tolkienowskiego.

Dom przy Northmoor Road 20 w Oksfordzie należał do rodziny Tolkienów przez 17 lat, od 1930 do 1947 roku. To tam powstał „Hobbit” i to tam Profesor zaczął pisać „Władcę Pierścieni”. W 2002 budynek został oznaczony niebieską tabliczką upamiętniającą Tolkiena. W 2019 został wystawiony na sprzedaż. Jego obecna cena to 4 miliony funtów (ok. 20 milionów złotych).

Zebranie tej kwoty pozwoli na zakup domu. Jeżeli uda się przekroczyć ten próg, dalsze fundusze zostaną przeznaczone na przywrócenie domu do stanu przypominającego ten za czasów Tolkiena czy aranżację ogrodu w bardziej śródziemnym stylu. Na fundatorów czekają m.in. certyfikaty, wpis w księgę fundatorów, zaproszenia na wydarzenia odbywające się w domu czy nawet, dla najhojniejszych, dedykowanie poszczególnych pokoi czy części ogrodu. Gdyby nie udało się osiągnąć celu, zebrane środki zostaną przeznaczone na inne metody promocji twórczości Profesora.

Dom ma stać się centrum badań tolkienowskich i kreatywnych aktywności. Mają się tam odbywać kursy i spotkania (także online). Będzie to pierwsza tego typu instytucja w miejscu tak mocno powiązanym z Tolkienem, dotychczas funkcjonowały m.in. włoskie La Tana Del Drago (również będące wynikiem zbiórki), moskiewskie Muzeum Tolkienistyki, czy szwajcarskie Muzeum Gresingera.

Głównym organizatorem akcji jest fundacja Project Northmoor, prowadzona przez pisarkę Julię Golding. Do inicjatywy dołączyli m.in. aktorzy znani z filmów Petera Jacksona: Ian McKellen (Gandalf), Martin Freeman (Bilbo w „Hobbicie”), John Rhys-Davies (Gimli) czy piosenkarka Annie Lennox (śpiewająca „Into the West” w „Powrocie Króla”). W akcję zaangażowany jest też m.in. Ryszard „Galadhorn” Derdziński, który przygotował tłumaczenia na tolkienowskie języki użyte w filmie promującym akcję.

Edytowane 10 grudnia: we wcześniejszej wersji artykułu pojawiła się informacja o pełnieniu przez dom także częściowo funkcji muzeum. Informacja ta nie znajduje się jednak na stronie projektu, a była wnioskiem z komentarzy osób częściowo zaangażowanych w inicjatywę. Dla przejrzystości postanowiliśmy usunąć ją z naszej wiadomości.

Źródło: https://www.projectnorthmoor.org/

4 uwagi do wpisu “Project Northmoor – zbiórka na dom Tolkiena

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.