„The Nature of Middle-Earth”, nowa książka Tolkiena, ukaże się w 2021 roku

W czerwcu 2021 roku ukaże się zbiór dotąd niepublikowany tekstów J.R.R. Tolkiena, opisujących naturę Śródziemia, tak metafizyczną, jak geograficzno-przyrodniczą. Książka ukaże się pod redakcją Carla F. Hostettera.

„The Nature of Middle-Earth”, w przeciwieństwie do wydanych w ostatnich latach dzieł J.R.R Tolkiena, takich jak „Upadek Gondolinu” czy „Beren i Lúthien”, nie opowie jednej historii. Będzie zbiorem tekstów poruszających rozmaite tematy, w tym elfiej nieśmiertelności, fauny Númenoru, potęgi Valarów, geografii Gondoru, a nawet które rasy Śródziemia nosiły brody. Uzupełni wiedzę o świecie stworzonym przez Profesora i pomoże lepiej zrozumieć z jaką dokładnością autor podchodził do swojego dzieła.

Książka ukaże się w czerwcu 2021 nakładem wydawnictwa HarperCollins (w Anglii) i Houghton Mifflin Harcourt Books & Media (w Stanach Zjednoczonych). Publikacja jest autoryzowana przez Tolkien Estate. Amerykański wydawca informuje o wydaniach w innych językach, nie przedstawia jednak szczegółów.

Carl F. Hostetter, znawca języków Tolkiena i autor wielu artykułów na ich temat, zredagował książkę na podstawie fotokopii notatek przesłanych przez Christophera Tolkiena, z którym wcześniej współpracował nad lingwistycznymi tekstami.

J.R.R. Tolkien wydał „Hobbita” w 1937 roku, a „Władcę Pierścieni” w 1954-55, jednak do końca życia pracował nad opisem Śródziemia. Po śmierci Profesora, notatki zostały zebrane i zredagowane przez jego syna, Christophera. W ten sposób ukazało się m.in. 12 tomów zatytułowanych „Historia Śródziemia” czy „Niedokończone Opowieści”, zwane niekiedy nieoficjalnym 13. tomem „Historii Śródziemia”. „The Nature of Middle-Earth” już bywa nazywane 14. tomem. Po raz pierwszy o planie wydania książki można było dowiedzieć się podczas Targów Książki we Frankfurcie nad Menem w 2019 roku.

Jedna uwaga do wpisu “„The Nature of Middle-Earth”, nowa książka Tolkiena, ukaże się w 2021 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.