Zegarek, smok i stary motocykl

Wczoraj pisaliśmy o tym, jak to śródziemne smoki przegrały z Aragornem w kategorii „dinozaur”. To dziś dla równowagi kategoria, gdzie Aragorn, czy może nawet bardziej Éomer, mieliby spore szanse, ale wygrał Smaug. Historia jest taka: francuski warsztat Panache, prowadzony przez motocyklowych zapaleńców: Charlesa i Enzo, zabrał się za przebudowę motoru Yamaha XS360 z 1977 roku. Ich poprzednie dzieło, też XS360, zyskało miano Falkora, smoka z „Niekończącej się opowieści”, także i nowe dzieło potrzebowało smoczego imienia – wybrano właśnie Smauga.

Teraz spróbujcie sobie wyobrazić taki smoczy motor: motyw płomieni, dodatkowe rury wydechowe, wysadzany klejnotami, z luką w pancerzu w okolicach baku… jeżeli w tę stronę poszły Wasze wyobrażenia, to jest to błąd. Bo o ile Smaug jest patronem, to inspiracją dla wyglądu był zegarek, konkretniej Rolex Daytona 16523 Zenith Phase Two. Przy czym pomysł na konkretnego smoka przyszedł po koncepcji wizualnej – mechanicy szukali stwora, który jest inteligentny, dziki i wizualnie olśniewający. Wybór był oczywisty. Czym Smaug różni się od zwykłego motoru Yamaha XS360? Lista jest całkiem długa, zacznijmy od wagi mniejszej o 23 kilogramy (150 kg), potem jest przemalowany silnik, światła LED, cylinder Brembo i inne detale, do opisania których jednak lepiej mieć jakąkolwiek wiedzę o motocyklach. Kluczowe szczegóły są takie, że prace trwały 550 godzin, oraz że motor już został sprzedany, trafił do Niemiec. Jest też szansa na to, że smocza seria będzie dłuższa, bo są jeszcze przynajmniej dwa pojazdy w trakcie prac – czy rzeczywiście dalej będą to gady i czy pojawi się jeszcze jakiś ze Śródziemia, czas pokaże.

Źródła:
https://www.panachecustoms.com/smaug
https://robbreport.com/motors/motorcycles/this-custom-yamaha-was-inspired-by-a-rolex-watch-and-named-after-a-dragon-2912776/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.