Elessaurus gondwanoccidens, nowo odkryty dinozaur

Świetne wieści z frontu nazewnictwa paleontologicznego. Na listę stworzeń nazwanych na podstawie dzieł Tolkiena trafia kolejne. Tym razem jest to dinozaur, choć skoro poruszać będziemy się w taksonomii, trzeba doprecyzować, że jest to nieptasi dinozaur. Mogły od razu nasunąć się na myśl smoki, świetnie nadające się na patronów olbrzymich gadów. Zaszczytu dostąpił jednak Aragorn, a dinozaur o którym mowa to Elessaurus gondwanoccidens (uwaga: to nie gondoroccidens, a gondwanoccidens, od superkontynentu Gondwany).

Naukowcy: Tiane M. De-Oliveira, Felipe L. Pinheiro, Átila Augusto Stock Da-Rosa, Sérgio Dias-Da-Silva, Leonardo Kerber w opublikowanej 8 kwietnia pracy opisują odkrytego przez siebie dinozaura, na pozostałości którego natrafili w Ameryce Południowej, w brazylijskiej formacji Sanga do Cabral, datowanej na trias dolny (ok. 250 milionów lat temu). Nowy gatunek to na razie jedyny przedstawiciel gromady Elessaurus, być może spokrewnionej z rodziną Tanystropheidae. Trzeba też doprecyzować, że choć Elessar to królewskie imię Aragorna, naukowcy nie dopatrzyli się w gadzie szczególnie władczych cech, ani też elfio-kamiennych. By odpowiedzieć sobie „dlaczego Aragorn?”, trzeba spojrzeć na inne przydomki, konkretniej na Łazika (Obieżyświata, jak to woli) czy wręcz Długonogiego. Bo ze względu na długie kończyny wybrano patrona dla jaszczurki. Bo raczej o jaszczurce tu mowa (choć jest spora szansa specjaliści od taksonomii oprotestują użycie słowa „jaszczurka”), nie o wielkim, majestatycznym gadzie, królu Gondwany i Arnwany.

Źródło: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0230890

Jedna uwaga do wpisu “Elessaurus gondwanoccidens, nowo odkryty dinozaur

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.