Zbiórka na Kickstarterze na kolejne tkaniny z Aubusson

Wystartowała zbiórka na Kickstarterze mająca ufundować kolejne tkaniny z Aubusson, potrwa do 21 marca.

Kolejne wieści z Aubusson, choć tym razem nie będziemy ogłaszać odsłonięcia kolejnego gobelinu. Będzie to dopiero zapowiedź i jednocześnie wezwanie do wsparcia. Kilka słów wstępu: sztuka tkania tapiserii w francuskim Aubusson to wiekowa tradycja, wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na początku 2017 roku ogłoszono, że Cité internationale de la Tapisserie, oraz Tolkien Estate zawarły porozumienie, na mocy którego powstanie 14 tkanin, przedstawiających ilustracje, które J.R.R. Tolkien przygotował do swoich dzieł. Osiem z nich zostało już ukończone. Ujawniono też dwie kolejne, obie wzięte z Hobbita: Bilbo Woke up with the Early Sun in His Eyes, czyli scena z orłami na Samotnej Skale, oraz Conversation with Smaug – rozmowa ze Smaugiem. Jednak ujawnienie tych dwóch prac ma na celu nie tylko przygotowanie tolkienistów na to co wydarzy się w przyszłości, to też możliwość współuczestniczenia w tworzeniu.

Dziś wystartowała zbiórka na Kickstarterze, której celem jest uzbieranie 100 000 euro na powstanie tych dwóch dzieł. Ilustracje Tolkiena, o wymiarach 24,7 na 19,4 cm i 22,7 na 17,7 cm zostaną przekształcone w tkaniny o wymiarach 3,2 na 2,54 m oraz 3,2 na 2,69 m, co oznacza powierzchnię ponad 8 i 8,6 metrów kwadratowych. Ręcznie tkanie dzieł takich rozmiarów to ogromny nakład pracy: miesięcznie powstaje około 1,5 metra kwadratowego. Tkanie Samotnej Skały rozpocznie się 15 marca, ceremonia odcięcia z krosna planowana jest na 2 lipca 2020. Smaug zacznie powstawać pod koniec tego roku, z planem ukończenia jesienią 2021 roku. Po ukończeniu wszystkich 14 prac, kolekcja będzie prezentowana w Aubusson, a potem w innych krajach – zaczynając od Anglii.

Oczywiście, gdzie Kickstarter, tam i nagrody za różne kwoty wsparcia. Zaczynając od 5 euro z mailem z podziękowaniem i biletem na wystawę w Aubusson, przez certyfikaty, cyfrowe wersje prac, pocztówki czy plakaty, po prawo uczestniczenia w wyborze kolejnych ilustracji do utkania (500 euro), uczestnictwo w ceremonii odcięcia z krosna (1000 euro) czy umieszczenie nazwiska darczyńcy na upamiętniającej go tablicy zawieszonej w Aubusson (2000 euro). Zbiórka potrwa do 21 marca 2020, do godziny 8:59. Chętni do wsparcia mogą dokonać tego pod tym adresem: https://www.kickstarter.com/projects/citetapisserie/aubusson-weaves-tolkien.

Jedna uwaga do wpisu “Zbiórka na Kickstarterze na kolejne tkaniny z Aubusson

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.