Zmarł Christopher Tolkien

W nocy z 15 na 16 stycznia 2020 roku w Draguignan we Francji, zmarł Christopher Tolkien, syn J.R.R. Tolkiena. Miał 95 lat.

Christopher Tolkien urodził się 21 listopada 1924 roku, jako trzeci syn Johna i Edith Tolkienów Podobnie jak w przypadku ojca, jego młode lata zaburzył wybuch wojny światowej – w latach 1943–1945 służył w lotnictwie. Po wojnie studiował literaturę i język angielski na Uniwersytecie w Oksfordzie, a później wykładał tam język angielski. Jego głównym zainteresowaniem były staro-nordyckie sagi. Przetłumaczył na angielski Sagę o Herwarach (Hervarar saga ok Heiðreks).

W wieku 21 lat został zaproszony by dołączyć do Inklingów. Już podczas powstawania Władcy Pierścieni pomagał ojcu swoimi komentarzami, również jego zasługą są ostateczne kształty map Śródziemia. Po śmierci Profesora podjął się redakcji i wydania wielu jego dzieł, zaczynając od Silmarillionu w 1977 po Upadek Gondolinu w 2018. Do sierpnia 2017 roku był dyrektorem Tolkien Estate i Tokien Trust.

W 2016 został wyróżniony Bodley Medal. Richard Ovenden z Biblioteki Bodlejańskiej powiedział wówczas: „wkład Christophera jako badacza i redaktora jest niezmierny. Bez jego zaangażowania, dzieła jego ojca nie dotarłby by do tak szerokiej publiczności, a bez jego erudycji i wiedzy dzieła J.R.R. Tolkiena nie były by zaprezentowane tak pełnie”.

Źródło: https://www.tolkiensociety.org/2020/01/christopher-tolkien-has-died

2 uwagi do wpisu “Zmarł Christopher Tolkien

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.